Youtube’a Video Hazırlarken Hangi Ekipmanları Kullanıyorum?

7

Bu başlıkta sıfırdan Youtube’a gerçekten güzel bir video hazırlarken neler kullandığımı hangi programlar ile düzenleme yaptığımı anlatmaya çalışacağım. Mesela yakın çekimlerde neler uyguluyorum. Geniş çekimler ve yürürken videoları nasıl çekiyorum bunlardan bahsedeceğim.

Canon 600D SLR Kamera & Tripot

Bu kamerayı alalı uzun süre oldu ama benim hala işimi görüyor diyebilirim. Özellikle evde soru-cevap videosu filan çekiceksem bu kamera işime çok yarıyor. Mesela evde sadece yüzümü çekiceksem Canon 600D ve 50mm f1.8 lensini kullanıyorum. Ama diyelim ki geniş açı almam lazım ve videoda iki kişi olacağız o zaman 18-55 mm lensi kullanıyoruz çünkü 50 mmlik lensin açısı çok dar ve açı genişliği değiştirilmiyor. Eğer illa 50 mmlik bir lens kullanacaksanız odanızın çok geniş olması gerekiyor.  Çünkü çekim içim kamerayı yerinden oynatmanız gerekiyor yani kameranın size uzak olması gerekiyor.

Canon 600D’yi özellikle böyle evde tek başıma konuşarak hazırladığım videolarda kullanıyorum. Dışarı çıktığımda ağırlığı ve kapladığı yer fazla olması nedeniyle sıkıntı oluşturuyor ve bu tarz dslrlar ile yapılan çekimlerde tripot çok önemli olduğu için tripotuda yanımda taşımak çok zorluk oluyor. O nedenle evdeki çekimlerde ve çok önemli çekimlerde bu tarz dslr kullanmanızı tavsiye ederim.

Canon 600D ile çekilmiş örnek video: Tasarıma Nasıl Başladım? – Soru & Cevap 1

Samsung NX Mini & Tripot

Samsung NX Mini DSLR’a göre daha az yer kaplıyor ve cepte taşıyabileceğiniz bir büyüklüğü olan bir kamera ama bu kameranında lensi bağımsız lens yani değiştirilebilir olduğu için lens kısmı makinenin dışında kalıyor ve bu çıkıntıda belli bir süre sonra sizi rahatsız edebilir. Ama Samsung NX Mini çekim yönünden DSLR’ın arkasında kalmıyor diyebilkiriz ama tabi ki tamamen kalite DSLR ilede aynı diyemeyiz ama bir vlog için çok uygun kamerası var. 32 GB’Lık hafıza kartı takılabiliyor oluşu yedek flash vermeleri gerçekten hoş hareketti ama ya benim yüzümden ya da fotoğraf makinesinden kaynaklı otomatik odaklamada biraz sıkıntı var gibiydi çünkü odaklaması çok uzun sürüyor ve vlog çekerken videonuz biraz bulanık olarak ilerleyebiliyor.

Bu kamera için ahtopot bacaklı dediğimiz sırt çantanızda taşıyabileceğiniz ve istediğiniz her yere kurabileceğiniz bir tripot diğer tripota göre hem daha hafif hemde daha az yer kaplıyor tabi bununla birlikte biraz kısa kalabiliyor ama olsun.

Samsung NX Mini ile çekilmiş örnek video: Amerika Silikon Vadisi Yolculuğu Gün 3 P/2 : Google Ofisini Turluyoruz 

Iphone 6S & Tripot & Hafıza

Iphone’u ilk aldığımda bu kadar kullanışlı ve güzel bir kamerası olduğunu tahmin etmiyordum açıkçası. Hem 4K çekebiliyor hemde stabilize durumu gerçekten çok başarılı hem Samsung NX Mini  hemde Canon 600D’ye kıyasla otomatik titreşim gidermesi müthiş diyebilirim. İlk gördüğümde hayran kaldım. Ama Iphone alırken dikkat etmeniz gereken en önemli kısım hafızası olmalı benim 64 GB yerine gidip 16 GB aldığıma çok pişman oldum açıkçası. Çünkü videolar 1080 ve 60 fps özelliğinde kayıt alıyor bu da benim hafızamdan acayip şekilde yiyor.

Bu sorunu çözmek için Aliexpress’ten bir adet Iphone’dan içerik aktarmak için 32 GBlık bir bellek aldım. Bu bellek sayesinde direk olarak çektiğim videoları bu belleğe atıp iphonumu boşaltabiliyorum. Iphone için tripot olan yeni gördüğüm bir tripotu almak istiyorum henüz almamış olmama rağmen gerçekten kullanışlı görünüyordu hem selfi çubuğu olarak kullanabilirsiniz hemde tripot yapıp o şekilde kullanabilirsiniz. Iphone’u aldıktan sonra Samsung NX Mini’nin pabucunu dama attım gibi oldu ama şöyle bir durum var şarj konusu. Her zaman yanınızda yeterli kadar şarj olmuyor bu sebeple bazı durumlarda Samsung NX Mini tarzı cihazlar taşımak her zaman işinize gelecektir.

Iphone 6S ile çekilmiş örnek video: Madde #26 – Adalarda Bisiklet Sür! 

Işıklandırma ve Ses Kayıt Cihazı RODE NT-USB

Işıklandırma olayını ev dışında hiç kullanmadım açıkçası. Ve benim odam adam akıllı ışık almadığı için bu ışıklandırma olayı beni çok iyi bir şekilde kurtardı diyebilirim. Videolarda ışık çok önemlidir. İnsanların gözüne ışıklı bir ortam daha güzel gelir. Buna emin olabilirsiniz. Ve kamera ışıklı bir ortamda sizi daha iyi çekebilir. Tabi ki bu ışık karşıdan bir şekilde ve yoğun bir ışık ile size vurmalı yoksa evinizde kullandığınız ışık yetersiz gelebilir. Hem üstten vuruyor olması yüzünde gölgelendirmeler oluşturacaktır. BU arada ışık içinde tripot aldım ama onun satış linkini bulamadım.

Ses kısmına gelecek olursak Rode NT-USB isimli Rode’un güzel bir mikrofonunu kullanıyorum. Mikrofon genelde benim Youtube kanalı için hazırladığım ders videolarında kullanma şansım oluyor. Eskiden kullandığım kulaklığın mikrofonu çok kaliteli olmadığı için insanlar sesin kısıt olasından filan şikayetçi olabiliyordu ama artık ders çekerken hatta bazen kamera karşısındaki videolarda da bu mikrofonu kullanabiliyorum.

Işıklandırma kullandığım video: Tasarımcı Olmak İsteyen Bilgisayar Mühendisi – Soru & Cevap 2 

Mikrofon kullandığım video: Kanal Güncellemesi – Vlog 2 

Hem mikrofon hem de ışıklandırma olmadan çekilen video: Madde #19 – Kartpostal Yolluyoruz 

Asus N56VZ Laptop

Genelde ideo düzenleme için bu bilgisayarımı kullanıyorum çünkü ram ve grafik işlemci yönünden en iyi seçenek bu benim için birde içindeki mekanik hardiski çıkartık yerine 480 GBlık bir adet SSD takınca vazgeçilmez oldu diyebilirim. Video işleme ve render alma süresi benim için gerçekten harika düzeyde diyebilirim. Ve ekranın mat ekran olması renkleri en güzel şekilde görmemi sağlıyor. Ama tabiki bir masaüstü değil.

Asus N56VZ özellikleri hakkında bilgi almak için tıklayın

Adobe Premiere Pro & AudaCity & CamTasia Studio

Adobe Premiere Pro windows kullanıcıları için hatta biraz daha proluk isteyen Mac kullanıcıları için olmazsa olmak bir video düzenleme programıdır. Tüm videolarımı düzenleyip ses ve müzik eklemelerini bu program sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. AudaCity ile ses kaydınızı daha güzel yapabilir ve gürültüleri yok edebilirsiniz. CamTasia Studio benim ders kayıtlarını yaptığım ve düzenlediğim programım. Hem ekran kaydı alıp hemde kendi kameranızın kaydını alabilirsiniz. Üzerine bu kayıtlar üzerinde kesme ve biçme gibi düzenlemelerde yapabiliyorsunuz.

youtube-ekipmanlari

Şu ana kadar yazdığım tüm cihazların satış adreslerini buraya ekleyeceğim. Bu adreslerde fiyatlar değişiklik gösterebilir. Mesela ben Iphone 6S’i Amerika’dan almıştın. Ahtop tripod dediğim tripotu ve Iphone için ekstra hafızayıda Aliexpress’ten sipariş etmiştim.

 1. Canon 600D ve 18-55 mm lens : Satın aldığım adrese gitmek için tıklayın.
 2. Canon 50 mm 1.8 lens : Aldığım adrese gitmek için tıklayın.
 3. DSLR büyük tripot : Aldığım adrese gitmek için tıklayın.
 4. Samsung NX Mini 9-27 mm lens : Aldığım adrese gitmek için tıklayın.
 5. Ahtapot tripot : Aldığım adrese gitmek için tıklayın.
 6. Iphone 6S : Aldığım adres değil ama Türkiye adresi.
 7. Iphone için Tripot : Almayı düşündüğüm adres.
 8. Iphone için hafıza belleği : Çin’den aldığım adres.
 9. Işıklandırma cihazım : Işık için bu adres.
 10. Rode Nt-USB : Aldığım adres.
 11. Adobe Premiere Pro : Programı satın aldığım adres.
 12. AudaCity : İndirebileceğiniz adres.
 13. CamTasia Studio: Satın alabileceğiniz adres.

7 COMMENTS

 1. Burak bey merhaba, bir sorum olacak. AudaCityi normal kameranızla ses kaydı yaptıktan sonra mı düzenliyorusunuz ? Yoksa videoya geçmeden önce audacity üzerinden mi kayıt yapıyorsunuz. EK olarak bununla iligli bir video atabilir misin çok merak ediyoruz. Yani video ekipmanlarının hazırlanmasından video çekim işlemine başlanıp bitirme ve montajlayıp yayınlama aşamalarını dış 3. bir kamera ile çekip anlatımını yapabilir misiniz bu konuda büyük bir ihtiaç var internette bu yonde kaynak yok

  • Merhaba Mert, Audacity olayında Rode ile kaydettiğim sesde mini bir gürültü engelleme yaptıktan sonra kamera videosu ile adobe premiere proya atıyorum. Sesleri senkronize ettikten sonra kameradan gelen sesi siliyoruz.

 2. Burak bey tekrardan merhaba, konuyla ilgili derinlemesine sizin fikirleirnizi alıp fikir alışverişi yapmak istıyorum. Rica etsem ******** yada ******* veyahut skype ‘dan görüşemk isteirm ******
  Mesajımı aldıktan sonra ileitşim bilgilerimi editlerseniz sevinirim.

 3. Youtube kanalı açmak gibi bir planım olmasa da bu ekipman yazılarına gerçekten bayılıyorum. Hem sevdiğim videoların arka tarafında neler kullanılıyor görmüş olduğum için hem de teknolojiyi sevdiğim için. 🙂 Yazın gerçekten akıcı, açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş. Herşeyin linkini verdiğin ve paylaştığın bilgiler için teşekkür ediyorum!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here