Üretken Olmak!

0
7
Üretken olmak isimli çalışma!
By FuNKy584 from deviantart – https://funky584.deviantart.com/art/Be-productive-wallpaper-625757328

1. Yapılacaklar listesi oluştur!

Liste oluştururken kesin bilgiler kullan genel bilgilerden uzak durmaya çalış. Mesela ben size en iyi örneği daha geçen gün 2018 yılı to-do list örneği ile verebilirim. Eskiden “bu sene daha fazla blog yazısı yaz” derken artık “bu sene 52 adet blog yazısı yazacaksın” diyorum. Yani daha fazla yaz derken belli bir hedef tam olarak olmuyor, bu tam kesin bir hedef olmadığı için ulaşmak içinde çaba sarf etmiyorsun.

Birde to-do listini tek defa da oluştur. Mesela benim 27’den önce yapılacak 27 şey listem var. Bunu tek oturuşta yazdım ve bir daha dokunmadım. Ya da 2018 yılı için hedeflerimi yazdım ve bunu da bir daha ellemedim. Yani durmdan listeye yeni maddeler ekleyip çıkartırsanız bu güzel olmaz. Ve bir yerden sonra canınız sıkılabilir.

2. Plan Yapın!

To-do list dediğimiz olayın günlük versiyona döndürlmüş hali gibi diyebiliriz. Bunu ister telefonunuzda yapın, ister bir defter tutun istersenizde outlook, gmail gibi araçlar ile kendi takviminizi oluşturun. Ama yapın. Mesela ben çalışma masama post it’ler yapıştırıyorum. Hani şu kare yapışkanlı sarı kağıtlar var ya. Zaten onlara baktıkça yapacağım fikirler geliyor ve oturuyorum işin başına.

3. Önem sıranızı belirleyin!

Yapılacak çok iş var hangisini yetiştireyim diyorsanız. Kendi önem sıranızı belirleyin. Bir iş yaparken sizin için daha faydalı olanı en önce halletmeye çalışın ya da zamanlama olarak hangisi daha önce lazımsa onun peşinden koşun. Diğer işlere sırayla zaman gelecektir.

4. Uzmanlaşmak istediğin alanla ilgili kendine zaman ayır.

Kendi üstümden örnek verecek olursam. Ben tasarımda ilerlemek istiyorum. Tasarımla ilgili sitelerde vakit geçiriyorum. Bu kişi bunu nasıl yapmış, ben bunu nasıl yapabilirim diye araştırıyorum. Ve bunları yaparken elimizin altında internet gibi güzel kullanıldığında işe yarayan bir hazine var. Bu da daldan dala atlayarak birçok konuda yeni bilgiler edinmenize yeni fırsatları bulmanıza olanak sağlayacak. Tabi konu olayında çok uzaklaşırsanız bu da sizi odaklandığınız konudan uzaklaştırır.

5. Düşün ve Soru Sor?

Ben bu yazıya başladığımda başka yazıları okuma ne geliyorsa aklına yaz gitsin diye başlayacakken. Bir anda bir bak bakalım insanlar ne yazmış. Yabancı kaynaklarda neler yazıyor. Çünkü bir elin nesi var iki elin sesi var diye boş yere dememişler. Çünkü bu konuda yazan bir çok insan vardır, bu insanlarla kendi fikirlerimi karıştırıp ortaya daha güzel bir yazı çıkartabilirim. Okunabilirlik değeri daha fazla olabilir ve insanlara bir çok kişinin deneyimleriyle oluşan bir harman sunabilirim diye düşündüm. Şimdi daha düşünme aşaması devam ediyor buna nasıl görseller bulabilirim veya bulmalıyım diye. Bu yazıyı yazdığım yazılardan ya da internette olan yazılardan nasıl farklı kılabilirim diye düşünüp ve soru sormaya devam ediyorum.

Üretken olmak isimli çalışma!

6. Odaklan!

Benimde soruum çoğu zaman bu konu. Bilgisayar başında bir iş ile uğraşırken bir anda gözüm başka bir yere kayabiliyor ve bu genellikle telefon oluyor. Elime bir alıyorum başlıyorum gereksiz gereksiz (oyun, Instagram’da gezinme vs.) işler yapmaya. Tabi bunun içinde zaman ayırabilirsiniz ama bir iş için bilgisayar başına oturunca veya derse oturunca bunları sessize alıp uzak bir noktaya koymak daha mantıklı diye düşünüyorum.

7.Aynı anda tek işle ilgilen!

Mesela ben yazı yazarken müzik dinleyemiyorum. Yani sözlü müzik. Hatta hiç müzik dinlemediğim de daha akıcı yazdığımı fark ettim. Çünkü müzik isterse fon müziği olsun, insanlarda duyguları harekete geçirecek ezgilere sahip bu da sizi konudan uzaklaştırmak için düşüncelere daldırmaya yetebilir diye düşünmeye başladım son zamanlarda. Yani önemli bir işe odaklandığınızda müzikten uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

8. Düzenli Ol!

Arkadaşlar düzenli ve temiz olmak her zaman içinizi rahatlatır. Düzensiz bir ortamda tamam çalışabilirsiniz ama ben kendim için konuşmam gerekirse bir yerden sonra bu durum canınızı sıkmaya başlayabilir ve bu durumda sizin için dikkat dağınıklığına neden olabilir.

9.Kendine Dikkat Et!

Düzenli bir uykun olsun. Erken yat, erken kalk. Sağlıklı beslen, düzenli yemeklerini yemeye çalış ve spor yapki sağlıklı olasın. Unatma herşeyin başı sağlıktır. Sağlık olmazsa istersen milyoner ol hiç bir şey ifade etmeyecektir.

10. Kendini sorgula!

Belli aralıklarla kendini sorgulaman gerekiyor. Mesela örnek verecek olursam ben eğitim setleri hazırlıyorum. Bu dersleri çektikten sonra gerçekten bu dersler insanların işine yaracak mı? Bir ihtiyaçlarını giderecek mi ya da kaliteli bir görüntüye vaya sese sahip mi diyorum. Bunlardan sonra analiz sayfasına girip en fazla izlenmeleri hangi videolardan almışım. Hangi konular insanların dikkatini çekmiş. Neler yaparsam bu dereceye ulaşabilirim diye kendi kendimi sorguladığım gibi hayatımla da ilgili kendimi sorguluyorum. Ne yapmak istiyorum. Nereden geldim, nereye gidiyorum. Bu dünyanın 70 bilemediniz 80 bilemediniz 100 sene olduğunu hadi bilim gelişti 1000 sene yaşadığımızı farz edelim bu kadar mı diye çok geniş düşüncelere daldığım gibi anlık olarak hayatımı devam ettirmem gerektiğini ve anı da yaşamam gerektiğini biliyorum.

Bunun dışında tavsiye edebileceğim “21 tips to become the most productive person you know” yazısı ve mesela beşinci maddesi çok iyi. 10.maddesi benim çok zorlandığım bir konu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here