Urban Sketchers IST

Nedir bu Urban Sketchers İstanbul diyebilirsiniz. Hadi İstanbul’dan İstanbul’da yapılan birşey olduğunu anladık. Urban Sketchers ne diyecek olursanız bunu Urban Sketchers İstanbul‘un blogundan aldığım yazı ile sizlerle paylaşayım;

Bizler eskiz yapmayı seven bir grup İstanbul sakiniyiz. Sosyal medya sayesinde birbirimizin varlığından haberdar olup İstanbul’da beraber eskiz yürüyüşleri yapmaya başladık. Öğrenci ve çalışanlardan müteşekkil küçük grubumuzla hafta sonları buluşup müzelere eskiz ziyaretleri yapıyoruz, şehir içinde yürüyoruz. Ve elbette bol bol eskizler, kalemler, boyalar ve kağıtlar hakkında konuşuyoruz!

Aslında olay bu kadar basit. Çizmeyi seven insanların önceden belirlenmiş bir lokasyonda buluşup çizim yapması şeklinde kısaca tanımlayabiliriz. Peki ben nasıl katılırım, lokasyonu nasıl belirliyorsunuz gibi sorular için şöyle kısa bir soru cevap yapayım.

Çok iyi çizemiyorum. Bende katılabilir miyim?

Tabii ki katılabilirsin. Bunu nasıl böyle emin söylüyorsun diye soracak olursan. Aslında bu soruyu bende Urban Sketchers İstanbul’u oluşturan ana ekibe sorunca tabii ki demişlerdi. Ve gitti çokta güzel çizdik yani 😀

[instagram-feed num=4 cols=4 showfollow=true]

Lokasyonlar yani çizim yapılacak yer nasıl belirleniyor?

Gidilecek yer Urban Sketchers İstanbul’un Instagram sayfasından önceden paylaşılıyor. Sizde bunu takip ederek çizim yapılan yerlere gidip sizde onlara eşlik edebilirsiniz.

Çizim için yanımda neler getirmeliyim?

Buna genel incelemelerim sonu cevap vereyim. Genelde herkes sulu boya yaptı diyebilirim ağırlıklı olarak. Tabi çizimler içinde normal kalem kullanılıp sonra sulu boyaya geçen kişilerde oluyor. Mesela ben ince eskiz defteri ile gittim. Ve yanımda normal çizim kalemim ve keçeli kalemlerim vardı. AYrıca birde çizim tableti vardı. Bir ondan çizdim. Bir bunda çizdim. Aslında istersen bir kalem, bir silgi ve bir defter getirsen bile yeterli ama sulu boya ekipmanlarınla gelsen de kimsenin birşey diyeceği yok emin ol hatta ekipmanların üstüne çizgilerin üstüne bolca sohbet edebilirsin.

Çizim ne kadar sürüyor?

Çizimler için belli bir süre sınırlaması yok. Ne kadar zamanda çizebilirsen. Ama bizim 5 saat sürmüştü. Bu arada 3 saat sonunda gidende oldu. Ama biz herkese uygun hareket edip bir şeyler yapmaya çalıştık. Yani sadece geliş saati yani toplanma saati belli. Bu da genelde Pazar sabahı saat 11’de oluyor sanırsam. Ama dönüş saati size kalmış.

Çekiniyorum. Kötü çiziyorum.

Çekinme. Onlarda insan. Her şeyin bir başlangıcı olur. İlerleyen vakitlerde mutluluk duyacağın bir seviyeye geleceksin çizdikçe.

Şu anda aklıma gelen sorular bunlar oldu. Ben çizdiklerimi altta paylaşıyorum. Ben de süper ötesi çizenlerden değilim tabi ama yinede çizmeyi deniyorum. Denemeden bilemezsin ve ilerleyemezsin. Bunun dışında ekstra soruların için Urban Skecthers İstanbul sayfasını takip edip, onlara sorularını yöneltebilirsin.

Ayrıca Urban Sketchers İstanbul’un sitesine buradan ve bizimde katıldığımız etkinliğin yazısına da buradan ulaşabilirsiniz. O zaman şimdilik kalın sağlıcakla. Allah’a emanet olun 🙂

Burak Bayram
İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

Related Stories

Discover

Makarna | Kamp İçin Yemek Tarifleri

Kamp için Yalova, Çınarcıktaydık. Bu sefer biraz daha güzel yemekler yiyelim ve değişiklik olsun...

Üniversitede kendimi nasıl geliştiririm?

Üniversite sınavları geçen haftalarda tamamlandı. Ve üniversiteye başlayacak arkadaşlarımızı hangi üniversiteye gitmem gerekir, üniversiteye...

Netbeans ve Java ile Excel’den Veri Çekmek

Yazıya başlamadan önce belirtmem gerekiyor. Bu anlatımım sadece *.xls uzantılar için geçerlidir. *.xlsx de...

Kendi Çizim Masanı Yap

Çizim yaparken yatay bir yüzey değilde biraz daha açılı bir masa her zaman daha...

Görme Biçimleri

Görme biçimleri kitabı "Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir."...

PHP Güncellemesi Gerekli Hatası Çözümü

Wordpress 5.2'yi kurmaya ya da güncellemeye çalışırken bu hatayı aldıysanız PHP sürümünüz eski demektir....

Popular Categories

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here