Unutmamak İçin Not Tutun!

0
6

Not tutmak aslında hepimizin günlük hayatta yaptığı şeyler. Ama tuttuğumuz notları bile hatırlamak için bazen bir alarma ihtiyaç duyabiliriz. Açıkçası ben böyle bir ihtiyaç duyuyorum çünkü aynı anda çok fazla şeyi aynı anda yapınca böyle oluyor.

Peki bu not tutma olayını ben nasıl yapıyorum ve neler kullanıyorum. İlk olarak bu not tutma olayına ilk başladığım zamanlar çok sayıda not defterim vardı. Aslında hala var ama çok uzun vadeli planlarımı ve bazı önemli bilgileri veya bir konu hakkında hazırladığım uzun yazıları bu not defterlerine yazar oldum. Çünkü kısa vadede yapacağım işler her zaman gözümün önünde olmalı ver her zaman anında hatırlamalıyım. Maalesef not defterleri ya çantamda yada kenarda kıyıda olduğu için sürekli bu aldığım notlara bakma fırsatım olmuyordu.

Uzunca kullandığım ikinci not sistemi ise mantar pano idi. Ama bu da benim tam istediğim çözüm değildi. Çünkü mantar pano genelde benim bakış açımın birkaç cm’tim üzerinde kalıyor ve devamlı ilgimi çekmiyordu. Bu yöntemde devamlı el altında bulunmadığı için sıkça kullanmadığım bir yöntem olarak kaldı. Mantar panoyu artık böyle baktıkça gözüme hoş gelecek beni motive edecek sözlerle dolduruyorum. Çok sıkıldığım zamanlar panoya bakıp motive edici yazılar maziden kalma fotolarla hayallere dalıyorum.

Bunlardan sonra bir sıra iyi giden ama sonrasında kalk otur kalk otur yapmama sebep olup beni gıcık eden beyaz tahta oldu. Evimizin bir duvarında beyaz tahta asılı ve ben bu beyaz tahtayı ablam işgal etmediği sürece not almak için kullanıyordum ki belli bir süre sonra o da zahmetli bir not alma stili olarak benim için mazi oldu diyebilirim.

Teknolojik kısıma gelecek olursak. Iphone’da kullandığım notlar kısmı vardı. Bu kısımı da kısa vadeli notları almak için kullanırken sonrasında  aldığım notları unutup haftalar sonra böyle bir not aldığımı hatırlamam gibi durumlar olması sebebiyle bu kısımı da iptal ettim.

Diğer bir teknolojik uygulama ise Microsoft’un çıakrdığı bir uygulama idi. Tasarımı o kadar güzel ve o kadar hoş bir not tutma sistemi vardı ki tamam bu oldu dedim. Ama ne varki Iphone notlarımdaki durum gibi buradaki notları da unutmaya başlayınca bu uygulamadan da umudumu kestim.

Şimdi gelelim şu anda kullandığım anlık not sistemlerine. Gün içinde yapacağım anlık notlar için genelde masamda bulunan stickerları direk masamın üstüne yapıştırıyorum. Neden derseniz gün içinde masaya çok defa bakıyorum. Bir şey yazarken, klayve kullanırken, bazen yemek yerken bir şeyler içerken. Bu da benim günlük olarak o notlara bakıp yapacağım işi hızlıca hatırlamamı sağlıyor.

İkinci olarak gün içinde 3-4 saat sonra acil olarak hatırlamam gereken durumlar için kullandığım Iphone’da yer alan Anımsatıcılar uygulaması gerçekten süper diyebilirim. Neden? Çünkü 1-2 saat sonrasına telefonunuza bu madde ile ilgili alarm kurarak tam o işi yapmanız gereken zamanda alarm çalması ve onu anımsamanız. Eğer diyelim o amddeyi o an yapamadınız. Belli bir süre sonra yine telefonunuza bildirim gelmiş gibi bir ses çıkartarak bu maddeyi size hatırlatması süper bir durum.

Son olarak arada birer gün fark varsa ve özellikle geceleri oluyor bu durum, acil yarın yapmam gereken bir şey ise. Gmail adresimden Outlook mailime gece yatmadan önce yapılacaklar ile ilgili mail atıyorum. Outlook benim her gün, günde bilmem kaç kez girdiğim bir yer oluyor. Sosyal ağlardan daha fazla ziyaret ettiğim doğrudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here