Tasarımcıların Ziyaret Etmesi Gereken Siteler

2
11

Yaklaşık 8 yıldır belkide daha fazla tam kestiremediğim için ilk net tasarım yaptığım zamanı başlangıç aldım. Bu 8 yılda baya görsel öğe içeren içerik ürettim diyebilirim. Mesela hatırlarım kimse bana bir şey dememesine rağmen 5.sınıfta dergilerden resimler filan keserek kendi dergimi yapmışlığım vardır. Tabi o zamanlar bilgisayarda en hakiki kullandığım grafik tasarım programı paintti ve eve bilgisayar 4.sınıfta girmişti. Bu arada tasarımcılık için 8 yıl filan dedim ama şu an 23 yaşındayım ve yaklaşık 13-14-15 yaşlarımda bu konulara ilgi duymaya başladım diyebilirim.

Tasarımcı Sitelerinin Bugünkü Konusu : Tasarımcıların Sosyal Ağları

Peki arkadaş bizene bunlardan sitelerden haber ver dersen, bunları anlatmamın sebebi ben ne tasarımcılık okuyan bir öğrenciyim nede bir kursa gidip bunun eğitimini alan biriyim. Oradan buradan gençlik yıllarımda edindiğim bilgilerle bu tarz tasarım işlerini yapmaya hatta freelancer olarak bu işi yapmaya başladım diyebiliriz. Bu arada çok alakası olmasa da Bilgisayar Mühendisliği okuyorum.

DEVINTART

tasarimcilar-icin-siteler-devianart

Tasarım ile ilgili sitelere gelecek olursak. İlk olarak benim uzun zamandır takip ettiğim ve özellikler workspace isimli başlığı takip ettiğim Deviantart sizin için süper bir kaynak olacaktır. Burada kafayı tasarımla bozmuş. Her türlü tasarıma dair bilgiyi bulabileceğiniz bir yer. Demin workspace olayından bahsetmiştim o olay bu tasarımcıların odalarını paylaştıkları bir etiket. Ve ben bu odaları inceleye inceleye büyüdüm. Allah’a şükür şu an oradaki odalar gibi bir odam da mevcut, çalışınca oluyor unutmayın.:) Son olarak özellikle çizim severler bu siteyi seviyor. Bunu da belirteyim.

BEHANCE

tasarimcilar-icin-siteler-behance

İkinci olarak Behance geliyor. Bu site benim uygulama, bröşür veya poster tarzı şeyler yaparken çokça araştırma yaptığım ve tasarımları incelerken zevk aldığım bir yer, Burada da çizim yerine bu sefer ağırlık uygulama, web sitesi gibi tasarımlara daha fazla kayıyor. Yani iş biraz daha şekiller ile ilerlemeye başlıyor. Ayrıca Behance‘da bana ulaşmak için Burak Bayram sayfasına bir göz atabilirsiniz.

DRIBBBLE

tasarimcilar-icin-siteler-dribbble

Sırada Premium üye kabul eden Dribbble var. Dribbble sadece referans ile tasarımcı üyeliği kabul eden bir tasarımcı sitesi. Aslında çoğu kişi bu site için davetiye arar durur. Yani tüm tasarımcıları kabul etmiyorlar. Ya bir arkadaşınızda bir davetiye olacak. Ya da davetiye dağıtan birine denk gelip tasarımlarınızı gösterip bu kişiden davetiye isteyeceksiniz. Bende arkadaşımın uyarısı üzerine Twitter’da Dribbble davetiye dağıtan bir arkadaşa denk geldim. Hollanda da yaşayan Türk bir arkadaş. Buradan ona da selamlar. İşte ayda 48 adet olmak üzere günde 5 adet paylaşım yapabiliyorsunuz ve bu sadece 400*300 veya 800*600 şeklinde paylaşımlar olabiliyor. Şimdi siz zannediyorsunuz ki davetiyeyi aldınız siz premium adamsınız, işte bizimde üstümüz ücretli üyelik ile VIP abilerimiz, ablalarımız var. Aslında Dribbble gerçekten kaliteli işlerin döndüğü bir yer. Ve burayı takip etmenizi öneririm. Çünkü tasarım için ilham almanız gerekiyor. Tasarımcı gider bir ağaçtan ilham alır sen gidersin onun tasarımdaki renklerden ilham alırsın bu böyle böyle gider. Şurada da Burak Bayram’ın Dribbble hesabı var diyorlar. Bu arada sizde üye olabilirsiniz bu siteye ama paylaşım yapamazsınız malesef 🙂

Şimdi yazıyı çok uzatmak istemiyorum bölüm bölüm gideriz bu tarz sitelere, mesela diğer bölümde en iyi font siteleri, icon paylaşım siteleri, tasarım eğitim siteleri gibi başlıklar altıda ilerleriz. Bugünkü konumuz tasarımcıların sosyal ağları oldu.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here