Sulu (Guaj) Boya’ya Başlamak!

0
9

Sulu boyayı herkes gibi ilk okul çağında okulda yaptırılan birkaç derste öğrenmiştim. Sadece şu ana kadar yaptığım sulu boya çalışmaları bunlardı. Geçen gün Tumblr‘da gezerken birinin speedart yani hızlandırılmış olarak bu tarz bir çalışma yaptığını görene kadarda elimi sürmemiştim. Bu arada sulu boya ve guaj boya arasında fark var ama ben hep sulu boya diyerek ilerledim aklınızda bulunsun.

Sonrasında girdim Youtube’a nasıl yapılıyor, nelere dikkat ediyorlar diye birkaç video daha izledim. Sonrasında evde Faber-Castel’in guaj boyaları vardı. Bir kere almıştım ama niye aldığımı hatırlamıyorum. Onları çıkardım. PonArt’ın 214A numaralı 16 boyutlu fırçası vardı evde. Geriye bir tek çalışmamı yapacağım bir resim çerçevesi gerekiyordu. Onuda her şeyi 1 liraya satan yere gittim 6 liraya da onu aldım. Ekstra olarak minik detay içinde bir fırçam vardı o fırçanın markasını okumadığım için yazamıyorum. En son olarakta yıldız efekti vermek için işe yaramayan bir diş fırçası kullandım. İlk çalışmamı şuradaki videoya bakarak yaptım. Ortaya şöyle bir çalışma çıktı;

Kutup Işıkları Sulu Boya Çalışması

Sıra ikinci çalışmaya geldi. Bu çalışmayı bir kaç malzeme almak için Bauhaus’a gidince yine orada sulu boya çerçevesi görmem ve iki tane almam ile başladı. Çerçeveyi alınca 1, 3, 5, 7, 9 numaralı Cadence Art’ın CA7012 fırçalarını almamak olmadı. Onları da aldım. En son olarakta 2-3 liraya yine boyaları koyabilmek için bir renk paleti aldım. Devamlı tabak kullanmak olmazdı değil mi?

Bu sefer bir şeyin aynısı kopyalamak yerine bir fotoğrafa bakarak tam aynısını değil ama hem kendi bakış açımı hemde renkleri örnek alarak bir çalışma ortaya çıkartmaya çalıştım. Bu arada Güneş’in bulunduğu alanı beyaz bırakabilmek için 1 tl kullandım.

İstanbul Manzarası, Sulu Boya Çalışması

Şu anda iki çalışmam var. Sizde bu tarz çalışmalara başlayabilirsiniz. Sadece iyi araştırma ve başlamadan önce bir kağıda renk karışımlarını denemeyi unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here