Fotoğraf Çekimi

Geçen gün sitelerimizi güncelleyelim diye sıfırdan bir çok fotoğraf çekimi yaptık. Aslında ilk sokaklarda aslında tarihi yarımada da birçok çekim yaptık. Ama eve geldiğimizde siyah perde önünde çekindiğimiz fotoğraflar gerçekten daha hoş oldu. O yüzden ben bunlar üzerinden yürümeye karar verdim.

Fotoğraf çekimlerinde duruma göre 2 farklı ışık kullandık ama çoğunlukta sağ üst köşeden vuran ışığı kullandık. Arkada siyah bir kumaşımız vardı. Bunu siyah perde olarak kullandık. Fotoğrafların hepsinin açısının aynı olması için tripot kullandık. Lens olarak 50mm portre lensini tercih ettik. Hem derinlik verip hemde çok kaliteli görseller elde etmiş olduk. Fotoğraf makinesi ise her zaman kullandığım Canon 600D idi. Bu arada çoğu kişi çektiğimiz ekipmanın çok pahalı olması gerektiğini düşünür ama ben o kanaatte değilim. Yani 10 bin tl’lik bir makine olsaydı belki daha iyi olurdu ama dpi’yı 72 yapıp kaliteyide 1000px’le kadar düşürünce sadece RAW çekebilen bir kameraya sahip olmak bence yeterli. Çünkü gelen ışığı vs. kendime göre çok güzel bir şekilde düzenleyebiliyorum.

Şimdi sizinle saf çektiğimiz RAW fotoğraflar ile düzenledikten sonra nasıl bir farklılığı olduğunuz anlamanız için birkaç örnek paylaşıyorum.

Bu arada düzenlemeleri Photoshop’ta yaptım. Fotoğrafların hepsini JPEG+RAW formatında çektik. RAW çekilen fotoğrafları PS ile açınça otomatik olarak RAW düzenleme sayfası açılıyor. Burada ayarları kaydedip direk fotoğraftada bunları kullanabilirsiniz.

Önceki İçerikMY LIBRARY, UI&UX DESIGN
Sonraki İçerikE-Mail Yazmak.
Burak Bayram
İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

Related Stories

Discover

Makarna | Kamp İçin Yemek Tarifleri

Kamp için Yalova, Çınarcıktaydık. Bu sefer biraz daha güzel yemekler yiyelim ve değişiklik olsun...

Üniversitede kendimi nasıl geliştiririm?

Üniversite sınavları geçen haftalarda tamamlandı. Ve üniversiteye başlayacak arkadaşlarımızı hangi üniversiteye gitmem gerekir, üniversiteye...

Netbeans ve Java ile Excel’den Veri Çekmek

Yazıya başlamadan önce belirtmem gerekiyor. Bu anlatımım sadece *.xls uzantılar için geçerlidir. *.xlsx de...

Kendi Çizim Masanı Yap

Çizim yaparken yatay bir yüzey değilde biraz daha açılı bir masa her zaman daha...

Görme Biçimleri

Görme biçimleri kitabı "Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir."...

PHP Güncellemesi Gerekli Hatası Çözümü

Wordpress 5.2'yi kurmaya ya da güncellemeye çalışırken bu hatayı aldıysanız PHP sürümünüz eski demektir....

Popular Categories

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here