Bu yazımızda schengen vizesi nasıl alınır bunu anlatmaya çalışacağım. Biz 3 arkadaş olarak interrail yapmak için 1 Temmuz ve 12 Temmuz tarihleri arası İtalya’dan başlayarak İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda ve Son olarak Almanya’dan çıkış yapacağımız bir rotamız vardı.

Bu arada Schengen’i gireceğiniz ülkeden almanız önemli aklınızda bulunsun. Schengen alıpta farklı bir ülkeden giriş yapmayı denemedim ama internette yazan insanlar genelde bu yönde yazmış. Neden İtalya diyecek olursanız, aklımızda birkaç ülke vardı o ülkeler içinde en rahat olanı bu gibi yazılar okuduğumuz için şansımızı bu yönden denedik. Bu arada diğer bir seçenekte Almanya idi. iData ofisindeki kapıdaki yetkili abi bu ülkeden başvuran öğrencilerin çoğu hatta %70’i red yiyormuş. Öyle dedi.

Son olarak İtalya’dan vize almak için İtalya Konsolosluğuna değil idata ofisine başvuruda bulunuyoruz ve belgeleri buraya teslim ediyoruz. idata bizim yerimize bu belgeleri İtalya konsolosluğuna yolluyorlar ve aynı şekilde bize teslim ediyorlar. idata’nın bundan çıkarı ne derseniz ekstra komisyon alıyor. Ve mecuren başvuruyu buradan yapmak zorundasınız.

Ben bu belgeleri teslim ederken 4.sınıf Bilgisayar mühendisliği öğrencisi aynı zamanda Microsoft’ta uzun dönem stajyer olarak çalışıyordum. O yüzden hem öğrenci belgesi göstererek babamı sponsor gösterdim hemde ne kadar stajyer olsamda maaşlı ve ssklı bir çalışan olduğum için çalışan belgelerinide götürdüm.

İtalya için benim teslim ettiğim evraklara gelicek olursak;

 1. Başvuru Formu,
 2. Kimlik (siyah-beyaz) fotokopisi,
 3. Pasaportun ilk sayfası ve daha önce aldığınız Amerika, İngiltere ve Schengen vizelerinin ve giriş çıkış damgalı sayfaların fotokopisi
 4. Tam vukuatlu nüfus kayıt örneği,
 5. Benim ve babamın ikagmetgah belgeleri (babam sponsor olduğu için onun belgesi),
 6. Öğrenci belgesi,
 7. Sponsor tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesi ve imzası,
 8. Sponsorun imzasını kanıtlayıcı ya ehliyeti ya noter onaylı imza sirküsü yada herhangibi resmi olup üzerinde sponsorun imzası olan bir belgenin fotokopisi (ben burada babamın anneme verdiği noter onaylı vekalet belgesinin fotokopisini verdim imza kanıtı olarak)
 9. Satın alınan interrail biletinin faturasının fotokopisi (Biletler İrlanda’dan geldiği için vize başvurusuna yetişmedi. Bilet varsa biletin fotokopisini götürün kesinlikle)
 10. Satın alınan gidiş-dönüş uçak biletlerinin faturalarının fotokopileri, (Rezervasyonlarda olabilir ama daha sağlıklı olması için satın alınmış olması iyi olur)
 11. Gideceğiniz rotanın ayrıntılı olarak anlattığınız bir belge,
 12. Babamın emeklilik belgesi (e-devlet)
 13. Babamın son maaş hesabının 3 aylık hesap dökümü & imza sirküleri ile birlikte,
 14. Babamın üstünde bulunan tapularının fotokopileri,
 15. Benim banka hesabımım son 3 aylık hesap dökümü,
 16. Benim maaş hesabımın son 3 aylık hesap dökümü
 17. Benim kredi kartlarımın son 3 aylık hesap dökümü,
 18. Teminat Parası (Bu teminat olayı yine banka hesabınızda belli bir miktar para bulundurmanızı gerektiriyor.)
 19. 60 euro vize ücreti + 30 euro idata ücreti = toplamda 90 euro başvuru ücreti,
 20. Eğer idata’dan gidip kargonuzu kendiniz almayacak eve karo ile gelmesini isterseniz ayrıca 27 TL’lik bir ücret daha eklenecek.
 21. 35mm*40mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf
 22. Tüm seyehat sürenizi kapsayan 30.00 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası (Biz 15 gün için 50 TL civarı birşey ödedik)
 23. Tüm otel rezervasyonları

Burdan sonraki maddelerde ben çalışan olduğum için çalışan belgelerinide götürdüm onları içeriyor.

 1. Çalışma ve izin belgesi: İşverene ait şirketin antetli kağıdı üzerinde çalışanın görevini, işe giriş tarihini, maaşını ve talep ettiği izin süresini belirten, kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış yazı.
 2. İmza sirküleri: Şirkete ait imza sirkülerinin, şahıs şirketlerinde imza beyannamesinin fotokopisi.
 3. Faaliyet belgesi: Şirkete ait, faaliyet belgesi ya da esnaf/ziraat odası kayıt belgesi veya mesleki oda kaydı evrakı, ticaret odası kaydı.
 4. Ticaret Sicil Gazetesi: Faaliyetin güncel yapısını gösterir Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ibraz edilmelidir.
 5. Şirketin Vergi Levhası Fotokopisi
 6. Çalışma Evrakları: İşe giriş bildirgesi ve tüm hizmet geçmişini gösterir barkodlu hizmet dökümü.

Bu kısımda dikkat etmenizi önereceğim bazı hususlar var.

 1. Öğrenci belgesini e-devletten alabilirisniz.
 2. Pasaport, kimlik vs. gibi belgelerin renkli değil siyah-beyaz fotokopilerini çektirin.
 3. Otel, Uçak ve Interrail biletlerinde isminizin yazmasına dikkat edin.
 4. Başvurunuzu seyahat tarihinden en az 4-5 hafta önce yapın.
 5. Seyahat sağlık sigortasında ucuza kaçmayın. Ve kesinlikle Seyahat Sağlık Sigortası yazmasına dikkat edin.
 6. Vize başvurunuza 10 gün veya daha az süre kaldığında hesap dökümlerini ve teminat dökümünü alın. 10 günden önce aldığınız hesap dökümü belgelerinde sıkıntı olabilir. Vize başvurunuza daha 30 gün kala hesap teminat belgenizi filan alırsanız sıkıntı oluşabilir.
 7. Vize ve diğer ücretleri Türk Lirası cinsinden idata ofisinde ödeyebiliyorsunuz.

Örnek doldurulmuş başvuru formu;

Örnek rotanın anlatım belgesi; Örnek rota word belgesini buradan indirebilirsiniz.

idata ofisinde neler yaşadım;

Pazartesi sabah saat 8.20’ye randevu almıştım. Ama sabah 8’de oradaydım ve sıraya girdim. Kapının önünde sıra oluyor. Bu arada başvuruyu İstanbul Avrupa yakasındaki Harbiye şubesinden yaptım. Randevum 8.20 olsa da 8.04’de kapı önündeki sıra bana gelince içeri aldılar. İçeri girince önünüze ilk gelen masadaki bayana pasaportunuzu veriyorsunuz ve size bir adet sıra numarası veriyor. Bu sıra numarasıyla sıranız geldiğinde vezneye yöneliyorsunuz. Ortam aynı banka şubeleri gibi.

Daha sonra idta şubesindeki yetkili benden belgeleri sırası ile verir misin dedi. Bende önüme gelen tüm belgeleri bu bu belgesi, bu budur şeklinde verdim. Adamda belgelerdeki önemli yerleri fosforlu kalemle işaretleyerek diğer belgeleri aldı benden. Bu arada sözlüklerde baya kötü filan demişlerdi idata yetkilileri için ama bana gelen yetkili baya nazik bir abimdi. Tek tek istedi. Hatta otel rezervasyonları üzerinde ismin yazmıyor yakınlarda bir yerden isminin yazdığı çıktılar alıp getirsen iyi olur dedi. Bu arada ben kargo istediğim için kargo belgesinide teslim ettim. Sonra en son olarak bana bir kağıt verdi bu kağıtla ödemeni yapabilirsin dedi. Gittim kapı girişindeki yerde ödememi yaptım. bana bir belge verdiler kargo geldiğinde bununla alabilirsin dediler.

Başvurunun sonuçlanma süresi;

Pazartesi başvuru yapmıştım. Çarşamba sabahı pasaportunuz kargoya teslim edildi diye mesaj geldi. Yani 1 ünde vizem çıkmıştı. Hep forumlarda 1 haftadan önce sonuç çıkmaz, zor gibi yazılar görmüştüm. Acaba red mi yedim diye düşünürken 1 aylık multi girişli schengen vizem evime kargo ile geldi ve kargoyu ben evde olmadığım için annem teslim aldı.

Bu arada 1 ay az değil mi diyebilirsiniz ama son dönemdeki olaylar sebebiyle kimseye uzun dönemli schengen vizesi vermeyi bırakmışlar. Herkese kısa dönem vize vermeye başlamışlar.

İşinize Yarayacak Linkler;

 • idata website linki: https://www.idata.com.tr
 • Başvuru formu (sadece İstanbul Avrupa yakası için) indirme linki:  https://www.idata.com.tr/storage/images/pages/files/591b173cd9f6d-ita_schengen_form_istanbul_tr_talimatsiz.pdf
 • Başvuru formu (diğer başvurusu ofisleri için): https://www.idata.com.tr/storage/images/pages/files/58989d7135d78-ita_schengen_form_istanbul_tr.pdf
 • Kargo Talimatı Formu: https://www.idata.com.tr/storage/images/pages/files/58989d07a2a09-ita_kargo_talimat_formu.pdf
 • Duruma göre gerekli evraklar sayfası: https://www.idata.com.tr/ita/tr/p/gerekli-evraklar-ita
 • Vize başvuru takip sayfası: https://www.idata.com.tr/ita/tr/p/basvuru-takip-ita
 • Vize randevu alma sayfası: https://www.idata.com.tr/ita/tr/p/randevunuzu-alin
 • Biyometrik fotoğraf ile ilgili: https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/borders-and-visas/visa-policy/docs/icao_photograph_guidelines_en.pdf
 • Teminat’ın ne kadar olması ile ilgili sayfa: http://www.esteri.it/mae/en/ministero/servizi/stranieri/ingressosoggiornoinitalia/mezzi_finanziari/tabella_mezzi_sussistenza.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here