“Roket Nasıl Yapılır?” başlık ne kadar ilgi çekici değil mi? Roket Yapmayı şu an direk olarak anlatmayacağım ama bitirdiğimizde her şeyi tane tane Furkan ile birlikte yazacağız. Türkçe kaynak araştırdık ortalıkta bu konuda hiçbir materyal bulamayınca buna karar verdik. Ama ilk olarak bizim ilk örneği bitirmemiz gerekiyor.

Roket yapmak nereden çıktı derseniz TeknoFest isimli yarışma sonucu bu kulvara girmeye karar verdik. Neler yapıyoruz ben kısaca bahsedeyim. Roket burnu, roket iç mekanizması, dış kalıbı, roket ayakları, paraşüt sistemi ve paraşütü ve ekstra birçok şeyi.

Burada ilk olarak size bahsetmek istediğim. Roket için gerçekten Türkçe kaynak yok. Aslında roket takımları var ama onlarda biraz kendilerine çalışmış. Blog tutan bir arkadaşa rastlayamadım bu konuda. Bilen biri varsa yorumlara yazarsa çok makbule geçer. Bu nedenle bir yabancı forumlarda, bloglarda, youtube videolarında geze geze ne yapılmalı, nasıl yapılmalı tane tane araştırmaya devam ediyoruz. Mesela sadece Kimya derslerinde gördüğüm Potasyum Nitratı şekerle belli ölçülerde karıştırdığımızda roket yakıtı elde ettiğimizi bu yolculukta öğrendim ben. Ve hayatımda ilk defa bir kimyasal ifadenin gerçek hayatta bir işime yaraması beni çok mutlu etti. Bu arada tabii ki hayatımızda kullandığımız birçok ürün zaten kimyasal maddelerin birleşiminden oluşuyor. EN basitinden çamaşır suyu dediğimiz maddenin bile sodyum hipoklorit diye kimyasal bir ismi var ama benim demek istediğim. Fiziksel bir üretim gerçekleştiriyoruz ve bunda birden fazla elementi karıştırıp bir yakıt elde ediyoruz. Bu his bir başka.

Bunun dışında bir paraşüt yapmayı öğrendik. Hangi ağırlık için hangi boyutlar gerektiğin, hangi kumaşın en uygun olduğunu, ip çeşidinin nasıl olması gerektiğini, kumaş kenarları ile ipin birleştiği yerlerin zarar görmemesi için kalın bant ile kenarların bantlanmasını öğrendik. Küçük bir paraşüt yapımında bile malzeme mühendisliği dediğimiz kavramın nasıl önemli olduğunu anladım böyle konularda. Mesela balsa odunu dediğimiz bir şey var. Furkan bir gün çıkıp getirdi. O kadar hafif ve kolay kesiliyor ki ama gel gör ki bir bütün olduğunda dayanıklı bir yapısı var çok sert darbe almadığı sürece. Yani roket süper bir bileşen.

Şu anda yaptığımız işlemleri madde madde deftere not alıyoruz. Gramajına kadar sizlerle bunları paylaşacağız inşallah. Takipte kalın. Allah’a Emanet Olun. 🙂

İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

6 YORUMLAR

  1. Merhabalar
    Biz bu sene roket projesi yapmak istiyoruz bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi verebilme ihtimaliniz varsa çok sevinirim paylaştığınız yazıda her yaptığımız işlemi not alıyoruz demişsiniz bu noktaları maille alma şansımız var mı
    teşekkür ederim

  2. lise düzeyinde Teknofest roket yarışlarına katılmak istiyoruz. Ancak bilgi düzeyimiz sıfır. Kaynak konusunda bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.

  3. Merhabala,
    Ersin kardeşim gibi biz de bu sene roket projesi yapmak istiyoruz. Bu konuyla ilgili bir site açma aşamasında olduğunu söylemişsiniz. Siteyi açabildiniz mi veya bu konuyla ilgili notlarınızı mail yoluyla atabilir misiniz ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here