Kitabın alt başlığında dediği gibi “Odaklanma becerisini nasıl yitirdik, nasıl geri kazanabiliriz?” sorusuna cevap arayan bir ve elinden geldiğince mantıklı çözümler sunan güzel bir kitap.

Gerçekten bir iş yaparken benimde o kadar çok dikkatim dağılıyor ki, ne yaptığım işten zevk alıyorum ne yaptığım işten bir şey anlıyorum. Birden fazla işe yoğunlaşmak sizi yavaşlatıp hedeflerinizden hiçbirini tuturamamanıza neden olabilir. Aynı anda bir çok işi gerçekleştirmeye çalışıyorsanız üstüne bir de sosyal medya bildirimlerim açık olsun oradan da eksik olmayayım derseniz çok yavaşlayabilirsiniz.

Kitabımızın yazarı Cal Newport. Şu anda Georgetown Üniversitesinde bilgisayar bilimleri bölümünde doçent ünvanı ile çalışmaktaymış. Yazarımız hali hazırda “Study Hacks” isimli blogu halen bulunuyor. Bende bu yazıyı yazarken şimdi keşfettim. Kitabı okurken bu blog olayından bahsetmişti ama zamanım bölünmesin diye açıp bakmamıştım.

Kitap da en beğendiğim kısım şu paragraf oldu;

Zihnimde parlak bir fikir uyandığında,günün geri kalanında yapmayı planladığım her şeyi (zorunlu olanlar hariç tabii) iptal edip bu süpriz düşüncenin peşinden gidebiliyorum. Ta ki etkisini kaybedene dek; bu aşamada kullanabileceğim vaktim kalmamışsa eğer, programımı yeniden yapıyorum.

Neden diyecek olursanız bende bu olayı çok seviyorum. Çünkü bir anda beliren fikirler anında yapıldığında çok verimli ve beklenmedik güzel sonuçları olabiliyor. Ben böyle düşünüyorum.

Kitap sizi daha verimli çalışmaya yönlendirecek. Kitapta şöyle bir kısım vardı. “Zamanımızın kısıtlı oluşu, düzen ve tertip konusunda daha titiz olmamızı gerektiriyor ve bu da bizi daha üretken kılıyor.” bu cümleye de aynen katılıyorum. Okul döneminde yaptığım uzun dönem staj sürecinde notlarımın düşmesini beklerken aksine daha iyi notlar almaya başlamıştım. Alsında düzenli bir çalışma stili oturttuğumu sonradan fark ettim. Zamanınız çok geniş olduğunda sizde çok geniş davranabiliyorsunuz. Bu aslında kötü bir durum. O yüzden bir işe başlarken kendinize bu şu aralıkta bitecek şu kadar saat vakit ayıracağım gibi belirli bir zaman belirleyip işlerinize başlarsanız hem daha verimli hemde daha üretken olup ortaya beklenmedik güzel çalışmalar çıkartabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla. Allah’a emanet olun. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here