Burak Bayram Temmuz 12, 2018

Bu seri nereden çıktı diyebilirsiniz. Uzun zamandır Kariyer Sohbetleri serisini devam ettiriyorum. Kariyer Sohbetleriyle ilgili çok geri bildirim aldım. Buna yönelik olarak Kariyer Sohbetlerinin formatın da değişiklik yaparak yeni bir bakış açısı ile ortaya daha göze hoş gelen, daha kısa ve öz, gereksiz bilgiden arındırılmış. Gereksiz soru sorma bölümleri çıkartılarak daha hikaye havasına kavuşturulan bir video serisi ortaya çıkartmaya çalıştım.

Tabii ki bu video ile çekim süreleri uzadı ve düzenleme süreleri de uzadı. Şöyle söyleyeyim Kariyer Sohbetleri çekimleri totalde 1 saat sürüyor. Ama bu seride sadece çekimler 4-5 saat civarı vaktimizi aldı. Aslında yine az sürdü eğer mekanlar farklı olsa 1 gün hatta 2 gün sadece çekimlere gidebilirdi. Düzenleme kısmın da ise genelde tek defada konuşma tamamlandığı için 1 saat civarında düzenlemeleri bitirip yayına hazır hale getiriyordum. Ama bu sefer konuşmaları tamamen temizledim ilk olarak. ikinci aşamada müzik bulma kısmı geliyor. Bu kısımda baya müziği eleyip bu video için en iyisini bulmaya çalıştım. Sonrasında bu konuşmalara göre çekimlerden videoları tek tek izleyip uygun yerlere uygun parçaları kesip kesip yerleştirdim. En son olarak sosyal ağ ve final kısmını hazırlayıp renderladım. Ve video Youtube yüklemeye hazır konuma geldi.

Kariyer Sohbeti ile bu seri arasındaki en büyük farklar; Sürenin kısılması, gereksiz sorulan soruların çıkartılması, hikaye havasının katılması, müzik eklenmesi, metnin önceden hazırlanması ve düzenlenmesi, metine göre çekimlerin yapılması.

Kısacası totalde gidilen yol, çekim süresi, düzenleme süresi totalde 5-6 saat olan Kariyer Sohbetleri yerine herşeyiyle 24 saat civarı süren bir yeni video serimiz karşınıza geldi. BU saatler ziplenmiş saatler bu arada. Yoksa gün ve gün bu saatler bölünüyor. Öncesinde yapılan mailleşmeleri filan saymıyorum 🙂