Yazıya başlamadan önce belirtmem gerekiyor. Bu anlatımım sadece *.xls uzantılar için geçerlidir. *.xlsx de çalışmaz. *.xlsx için yeni bir yazı hazırladığımda onuda burada paylaşırım. Bu dersimizde Netbeans’de Java’yı kullanarak nasıl Excel’den veri okuyup ekrana yazdıracağımızdan bahsedeceğim.

İlk olarak sol üst köşede bulunan File’dan New Project diyoruz. Sonrasında Categories bölümünde Java Projects bölümünde Java Application seçiliyken Next diyoruz. Ardından gelen sayfada Projext Name Bölümüne “XSLVeriOkuma” diyebilirsiniz. Ve başka bir şeye dokunmadan Finish butonuna tıklayın. Bu işlemleri yapınca karşınıza yukarıdaki ekrandaki gibi bir main methodunuz birde public classınız otomatik oluşacaktır.

Bu excelden veri okuma işlemi için bir kütüphane kullanacağız. İlk olarak jxl-2.6.jar isimli kütüphanemizi indirin. .jar uzantılı dosyamızı seçmek için projemizin altında yer alan Libraries klasörüne sağ tıklayıp “Add JAR/Folder” seçeneğini seçin.

Çıkan ekranda jxl-2.6.jar uzantılı dosyamızı bulup Open diyoruz. Bu işlemden sonra Libraries klasörümüzün içine bu kütüphanemiz yerleşmiş olacaktır. Bu arada ben şu an onu anlatmıyorum ama bu java’da excel olayı için “apache poi’yide” kullanabilirsiniz. Kütüphanemizi de ekledikten sonra verileri çekecek kodumuzu yazalım.

İlk olarak alt kısımda verdiğim kodları yukarıdaki gibi public classımızın üstüne ekleyelim.  Bu sayede kütüphanelerimizi çağırabileceğiz.

import java.io.File;
import java.io.IOException;
import jxl.Cell;
import jxl.Sheet;
import jxl.Workbook;
import jxl.read.biff.BiffException;
import jxl.write.*;
import jxl.write.Number;

Bu işlemden sonra public static main methodumuz içine alt kısımdaki kodumuzu ekliyoruz. Kod içinde yer alan adres kısmını kendi excel dosyanıza göre değiştirmeyi unutmayın. Yoksa dosya bulamadığı için çalışmayacaktır. Birde 28.satırda oluşan hatayı çözmek için puclic static void main(String[] args) bölümünün yanına throws IOException, BiffException yazmanız gerekiyor.

File f = new File (“C:\\Users\\Burak Bayram\\Desktop\\ogr.xls“); //Dosyamızı  çekeceğimiz kısım. Sizin dosyanız neredeyse o adresi yazın.
Workbook wb = Workbook.getWorkbook(f);
Sheet s = wb.getSheet(0);
int row = s.getRows(); //satırlarımızı çekiyoruz.
int col = s.getColumns(); //kolonlarımızı çekiyoruz.
for(int i=0; i<row;i++){
for(int j=0; j<col;j++){
Cell c = s.getCell(j,i);
System.out.print(c.getContents()+”\t\t”); //ilk satırdaki kolonları dolaştıktan sonra sonraki satırları tarayacak döngü.
}
System.out.println(“”); //bir alt satıra geçip diğer satırı bastıracak println’imiz.
}

Kodunuzu çalıştırdığınızda Excel’deki verilerinizi çekmiş olacaksınız. Unutmayın bu sadece *.xls uzantılı Exceller de çalışıyor. elinizde *.xlsx formatında Excel varsa internette bulunan xlsx to xls dönüştürücüler ile dosyayı dönüştürüp de kullanabilirsiniz.

İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here