Nereden başlanmalı? Abi hiç düşünmeyin başlayın bir yerden. Düşündükçe şu da olsun bu da olsun derken bir bakarsınız zaman akıp gitmiş hayalleri gerçekleştirecek ne zaman kalmış ne imkan kalmış ne de ortam. Hiç düşünmeyin demiyorum ama genelde ilk düşündüğünüz şeyle işe başlayabilirsiniz. Zaten ilerlediğiniz yolda çıkıntılar düzleşecek ve yola daha pürüzsüz bir şekilde devam edebileceksiniz. Bazen ani kararlar verip yola çıkmak gerekir. Ve en önemlisi ben yeterli değilim ne diye beni seçsinler ya da şu eksiğim var ben bunu yapamam gibi şeylerden fikirlerinizi ve kendinizi uzak tutmanız gerekiyor.

Diğer bir konuda bugün Hasan Söylemezin Hayata Yolculuk isimli kitabını okuyordum bir seyahate çıkış, farklı bir seyahate çıkış kitabı. Bu kitapta Hasan abi yola çıkarken arkadaşlarının bu işler çok zor yapamazsın gibisinden sözlerine ve yıldırıcı konuşmalarına maruz kalmış 🙂 Ve şöyle 2 cümle yazmış bu konuda “İnsanlar kendilerinin yapamayacağı bir seyi başkasının da yapamayacağını düşünürler. İlk adımı atamazlar. Ulaşamayacaklarını düşünükleri için en büyük düşlerini gerçekleştirmekten korkarlar.” İşte bu tarz sözlerle sizinde karşınıza çıkacaklar olanlar olacağı gibi sizi tam destek hep destekle karşılacak olanlarda olacaktır. Bu konuda sadece sizin kendi düşüncelerini ve fikirlerinizi ne olursa olsun korumanız ve taze tutmanız gerekir.

Aslında herşey kendine inanmakla başlar, siz kendinize inanmıyorsanız başkası size niye inansın. Hiçbir zaman başarısız olmaktan korkmayın. Başarısız olduğunuzda da devam etmekten korkmayın. Her başarısızlıkta dursaydık işimiz yaş. Bu başarısızlıklar sizin için birer tecrübe kaynağı olacaktır. Hele genç yaşlarda bu başarısızlıkları yaşıyorsanız ilerleyen yaşlarda nerede yanlış yaptığınızı görürp ona göre ilerlemeyide o derece erken ve hızlı öğrenirsiniz.

Ben bu yazıyı neden yazdım? Nasıl yazdım? Niçin yazdım? Belki size bir şeyler katabilirim ve size bazı konularda gaza getirip yeni maceralara atılmanızı sağlarım diye yazdım. Hayatınıza güzel bir dokunuş yapailirsem ne mutlu bana. İnsanlar ne kadar bazı şeyler hakkında bilgi sahibi olsada unutmaya mahkumlar bazen bazı konuların hatırlatılması ve o düşüncelerin ve fikirlerin yeniden filizlendirilmesi gerekir.

Kalın sağlıcakla, Allah’a emanet olun.

Sevgi ile kalın, hoşçakalın..

İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

3 YORUMLAR

  1. Sayenizde bi yerden başladım ama tıkandım ilerleyemiyorum. Videolarınızı izleyerek bir blog açtım . header üst menümü oluşturdum ama hata veriyor, sayfaya ulaşamıyorum istediğim yazıyı istediğim üst menüye nasıl ekleyebilirim?? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..
    Blog adresim: http://kodadi-6244426.blogspot.com.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here