Kurallar, kurallar, kurallar

0
6

Başlık biraz kurallardan şikayetçiymişim gibi geldi ama tam aksine bizim nsanımız kuralalrı niye çiğniyor yani genel hayattaki kurallar olrak söylüyorum, neden çiğniyorlar anlamıyorum. En basitinden bir kaç örnek vereceğim. İstanbul’da metroların duracağı yerlerin kenarında iki tane çizgi olur bu çizgiler insnalar oraya sıraya girsin diye konuluyor ama tam tersi herke iniş yeri olan orta bölüme çullanıyor. Şimdi burada kurallara uymak isteyen insanlar olsa bile uymayan sayısı çok olduğu için uymak isteyen insanalrda bu kurallara doğal olarak uyamıyor. Yani uyması için bir alan yok. Bunun dışında çok enteresan bir örnek olacak ama Cuma namazı çıkışları orada bile sıraya uymayan vatandaşlarımız var. Hadi eyvallah metroyu anladım, yada banka sırası kuruğunu anladım veya üniversitede arkadaşların sırada diye gidip onların yanına kaynak yapmanada okey ama camiide yapmayın bari. Bu da bir nevi kul hakkı değil mi, insanların yerine gasp ediyorsunuz.

Ve şu dünyada en korkmanız gereken şey kul hakkı iken bir Allah’ın kuluda kul hakkına dikkat edeyim demiyor. Ben mesela bir sakız aldım bunun paketini sokağa atmaya bile vicdanım el vermiyor. Yani sokak temizleyen belediye görevlileri var diye herşeyi yere atmak mı gerekiyor? Ya da sigara içtiğinzide izmaritini yere atıp üstüne birde söndürmeden gitmek mi gerekiyor.

Yani bazı kurallar vardır. bunlara uymaya çalışın ne kadar etrafınızdaki insanalr uymas bile. En azından deneyin. Ne demeliyim bilmiyorum. çok kuralcı biri değilim ama bu tarz genel insanların hakkını gasp etme gibi konularda, cçevreyi temiz tutma vb. konularda az daha dikkat etsek ne iyi olurdu…

Kalın sağlıcakla, Allah’a emanet olun 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here