Kendi Çizim Masanı Yap

0
3

Çizim yaparken yatay bir yüzey değilde biraz daha açılı bir masa her zaman daha pratik ve rahat gelmiştir bana. Bunun için gidip pahalı bir masa almak yerine kendi istediğim tarzda ve odamda her zaman için yer kaplamayacak bir masa yapmaya çalıştım.

Yukarıdaki videoyu izlediğinizde göreceğiniz üzere ayak bölümünün dönüyor olmasına binayen masa açılıp kapanabiliyor. Bu da o da içinde istediğim zaman fazladan yer oluşturabilmemi sağlıyor. Bu ayak olayını evimizde bulunan baya bir eski masa vardı. O da 2 ayağı açıldığı zaman yuvarlak bir masa olurken ayaklarını kapattığımız zaman dikdörtgen şeklinde küçük bir hal alıyordu. Ondan esinlendim diyebiliriz.

Açılı olması için ayak bölümünü masa hizzasında değilde vereceğim açı oranına göre kısa bir şekilde hazırladım. Ayağım açılır kapanır olması için 2 tane menteşe kullandım. Ayrıca ayak bölümünün yerinden oynaması için duvara 2 farklı yerden monte ettim.

Masa üzerinde yerleştirdiğim defterin kaymaması için en alt bölüme çıkıntılık yapacak bir uzun,ince bir yumuşak yüzlü bir tahta parçası kullandım. En sütün biraz altına da kalemlerimi, silgileri yerleştirmek için bir kalemlik diyebileceğim köşelere kadar uzanmayan bir kalemlik yerleştirdim. Alt kısıma yerleştirdiğim tahta parçası kolumun olduğu bölüme denk geleceği için yukarı ve aşağı doğru gittiği kısımların yuvarlağımsı olmasına dikkat ettim.

Son olarak ana tahta parçamızı duvara monte etmek için kare şeklinde baya sağlam bir tahta parçasını duvara monte ettim. Bu tahta parçasını da sağlam ve kaliteli 3 meteşe ile çizim için kullanacağım ana çizim bölümünü oluşturacak tahta yüzeyime açılıp kapanacak şekilde monte ettim. Ve tüm yüzeyleri zımparalayıp hafif koyu bir rengi olan vernik ile vernikleyip son haline getirdim.

Ve elimde istediğim zaman açıp kapayabileceğim. Normal çizim masası kadar bana pahalıya patlamayan. Aynı zamanda çok rahat bir şekilde kitap okuyabileceğim bir masa elde etmiş oldum. Şimdilik Allah’a emanet olun. Kalın sağlıcakla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here