Bu kategori altında aklıma kamp hakkında gelen her şeyi yazmaya çalışacağım. Yani buna kampta neler yenir, nerede kamp yapılır, yanımıza alınacak malzemeler neler olmalı, nasıl vakit geçirebiliriz ve aklıma gelen her şey. Hepsini başlık başlık incelemeye çalışacağım.

İlk olarak nerelere kamp yapmaya gittiğimizden bahsedeyim. Benim bahsedeceğim 2 yer var şu anda sadece birisi Edirne, Keşan, Gökçetepe Sahili diğeri ise Yalova, Çınarcık, Teşvikiye, Erikli Yaylası. İlk olarak Gökçetepe Sahili ile başlıyorum.

Gökçetepe Sahili ( Lokasyon 1 )

Ulaşım olarak buraya biz arkadaşımızın arabası ile gittik. O yüzden yolculuğumuz rahat geçti. Otobüs vs. ile nasıl gidilir maalesef bir bilgim yok. Burası bir işletme tarafından ya da belediye tarafından yönetiliyordu sanırsam. Çıkışta kaldığımız güne orantılı olarak kişi başı 10 ya da 15 tl ödemiş idik. Uzun zaman geçtiği için tam olarak hatırlayamıyorum. İşletmenin içinde küçük bir bakkal mevcut. İçeceklerimizi filan bu bakkaldan alıyorduk. Kamp alanı içinde çok kullanışlı olmasa da tuvalet mevcut. Ama çok güzel bir şey beklemeyin. Zaten kamptasınız.

Şöyle bir şey vardı. Normal şartlarda biz kendi çadırlarımızla gittik ama daha önceden kurulmuş çadırlarda mevcuttu. Yani hali hazırda orada olan çadırlarda var. Anladığım kadarıla otel usulü kiralayıp normal bir çadıra göre baya büyük olan bu çağırlarda kalabiliyorsunuz. Ama ben tavsiye etmem. Yani gerçekten kamp yapmaya gidiyorsanız kendi eşyalarınız ile gidin. Bu arada biz buranın bir işletme altında olduğunu bilmeden geldik. Biz normal orman içinde bir yer diye düşünerek gelmiştik.

En önemli olaylardan biri telefonlar için elektirik hatları mevcut kamp alanı içinde. Her şeyi şarj edebiliyorduk. 3 gün kaldık 3 gün boyunca telefonlarımız açık haldeydi. Diğer taraftan telefonlarınızın açık kalması ne kadar güzel bilmiyorum ama elektirik yönünden sıkıntı yaşamazsınız. Sahile yakın olduğu için gidip yüzebilirsiniz ama deniz kenarı çakıllar çok fazla bu yüzden ayakkabı ile girmeniz gerekebilir.

Ortamı yorumlayacak olursam; bir alt kısım yani sahil kenarı bölümü vardı birde üst kısım yani bizim olduğumuz bölüm vardı. Bizim olduğumuz yerde sadece biz vardık aileler hep alt taraftaydı o yüzden efsane 3 gün olmuştu. Manzara olarak bizim bulunduğumuz yer harikaydı zaten fotoğrafları incelerseniz bana katılacaksınızdır.  Yemek olayını altımızda araba olduğu için yol kenarında bir markette durup tamamlamıştık. Gökçetepe Sahili bu şekilde genel olarak.

Erikli Yaylası ( Lokasyon 2 )

Erikli Yaylasına gidiş yolumuz Yenikapı’dan Yalova IDO seferi ile Çınarcık’a direk geçerek ilerliyorduk. Ama kış döneminde direk Çınarcık’a sefer yok gibi gözüküyor IDO’nun sitesinde. Şimdi Yenikapı’dan Yalova Çınarcık’a ulaştıktan sonra direk indiğiniz yerin yakınlarında  bir minibüs durağı var. Buradan Teşvikiye köyüne ya da eğer sezon açıldıysa direk Erikli yaylasının girişine götüren minibüslere binerek gidebilirsiniz. Eğer sezon açıladıysa ve minibüsler yukarı kadar çıkmıyorsa, Teşvikiye köyünde Erikli yaylasına çıkan yokuşun başında inmeniz gerekiyor. Sonrasında yukarıya çıkmak için 2 seçeneğiniz var. Birincisi o efsane yokuşu sırtınızdaki yükler ile yürüyerek çıkmak. Bunu 1-2 saatinizi alabilir tahminimce. Yürüme hızınızı da bağlı tabii ki. Diğer bir seçenek otostop çekmek. Biz yukarı çıkarken bir defasında otostop çekmiştik. Yine aynı şekilde minibüsün çıkmadığı bir zaman aynı şekilde otostop ile aşağı kadar inmiştik. Minibüs ile Çınarcıktan Erikli yaylasına ulaşım ücreti ilk gittiğimizde 5 tl gidiş 5 tl geliş idi. Ama ikinci gittiğimizde 7,5 gidiş 7,5 geliş olmuştu. Şu anda durum nedir emin olun hiç kestiremiyorum.

Ulaşımdan sonra konaklama kısmında yine 3 farklı işletme mevcut bu alanda. İlk gittiğimizde işletme filan yoktu ücretsiz kalmıştık. Ama ikinci defa gittiğimiz de her yer parsellenmiş bir haldeydi. İşletme olmasının benim açımdan tek güzel yanı tuvalet sistemlerinin olması idi. Ayrıca burada çok güzel olmasa da duş sistemi de vardı. Ama çok lüks bir şey beklemeyin. Bu arada tuvalet sadece 1 işletmeye ait diğer işletmeden konaklama alırsanız yani onların arazisini kullanırsanız bu tuvaleti kullanırken her seferinde 1 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Biz de daha kolay olsun diye 15 TL çadır başı gecelik fiyat verip tuvalet olan sistemi kulandık. Diğer işletme geceliği çadır başı 10 TL idi.

Ayrıca bulunduğumuz alan denize yakın olmasa da hemen yanımızdan bir dere akıyor olması süper oluyor. Bu dere daha üst tarafta bulunan Şelale’den ulaşıyor anladığımız kadarıyla. Ayrıca yaz aylarında Şelale tarafına çıkarken çok güzel gözleme, melemen, çay yapan yerler bulunuyor. Çok makul ücretler ile derenin içine konulmuş piknik masalarında ayağınız akan derenin içinde melemeninizi yeyip çayınızı yudumlayabiliyorsunuz.

Burada elektirik maalesef yok. Ayrıca Yaylada telefon hiç çekmiyor yani 3 gün kalacaksanız ailenize haber verip yola çıkın. Telefonun çekmediğini. Telefon yokuş aşağı baya yol kat ettikten sonra bir yerde çekiyor sadece. Orayı da büyük çabalar sonucu keşfetmiştik. Aşağı inerken bir köfteci tabelası var onun etrafında telefon çekiyordu. Giderseniz, denersiniz. Son olarak yemek olayını Çınarcık’a indiğinizde BİM, Şok gibi marketler mevcut buralardan karşılayabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here