Hedefe Bir Ok Ulaştır!

0

Biraz önce bir kitap bitirdim. İsmi “Beni İçinden Sev”. En sevdiğim cümlesi “Güzel hikaye çünkü içinde sen varsın.”. Yazarı da Ahmet Batman. Ahmet Batman’ın ilk defa bir kitabını okudum ve hoşuma gitti açıkçası. Aslında çoğu okuduğum kitapta bana illaki ters düşen durumlar oluyor ama ders çıkartılacak çok konu olduğu için kitap gerçekten hoşuma gitti.

Şimdi kendime uyuz olmuş durumdayım. Çünkü kitabı okurken kalkıp kalem almaya erindim ve beğendiğim yerlerin altını çizmediğimi fark ettim. Çünkü şu güzel şu güzel diye aklımdan geçiriyordum ve şu an sayfaları tek tek karıştırmam gerekiyor. Kitaptan bazı sevdiğim alıntıları sizinle paylaşayım, belki sizde alıp okumak istersiniz.

Biz seninle aynı dönemin çocuklarıyız ve benim kalbim sana denk geldi.

Bu hayatta illa bir şeyler için çabalayacaksanızi varlığıyla güven veren bir insan olmak için çabalayın.

Başka bir yol çiz mesela… Kimsenin gitmediği, kimsenin hayal etmediği…

En gözüme batanlar bunlar oldu. Arada birkaç tane vardı ama onları şu an bulamadım. Eğer alıp da okursanız cümlelerden biri annesinin oğluna yani Güçlü’ye söylediği cümle idi. Sadece bunu hatırlıyorum. Cümlenin ne olduğunu net hatırlayamıyorum ama genel anlamda şöyle bir satır anımsıyorum “Sana yapılan bir kötülüğe karşı sende kötülükle cevap verme” gibisinden bir cümle idi. Genel olarak aslında bir gencin ilkokuldan üniversite hayatı dahil bir bölümü anlatıyor. Biraz dramatik bir konusu var ama kitabın baş kahramı arkadaşımız gerçekten kahraman diyebileceğimiz bir tipleme ve basit ama güzeldi.

Şimdi başlığa gelelim. 9 ok nedir neden bir tanesi hedefe ulaşıyor veya hiçbiri ulaşmıyor diye düşünebilirsiniz. Bu kitabın yazarının son cümlelerinden biri sonucu aklımda oluştu “Her zaman en iyisi değil, en hayırlısının olması dileğiyle” cümlesi kaynaklı bir başlık oldu. Şöyleki bazen her şeyin en iyisi olsun, en güzeli benim olsun, tüm istediklerim gerçekleşsin diye düşünürüz. Ama gel gör kiişler bazen öyle olmaz. Hedefimize 9 tane ok fırlatırız ve bunlardan bazen sadece birii veya hiçbiri ulaşmayabilir. Mesela gidip o ulaşmayan okları tekrar toplayıp yeniden denemek olmalı. Yani bir hayaliniz gerçekleşmedi diye o hayalleri yarı yolda bırakırsanız işte bu yanlış bir davranış benim için. Çok çabalarsan başaramayacın bir şey yoktur. Ama şunuda unutmayın ki ne zaman vazgeçeceğinizide bilmelisiniz. Hayalinize ulaşmanın birden fazla yolu vardır. Tek yolda sıkışıp kalmayın demek istiyorum.

Şimdilik bu kadar sanırsam. Her zaman pozitif olun. Her zaman dediğim gibi hayat kısa, hiç ölmüyecekmiş gibi bu dünya için çalışın, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın. Lafı uzattım yine. Kalın sağlıcakla. Allah’a emanet olun!

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here