Eğitim Seti Hazırlamak Hakkında Bildiklerim

0
7

Bu konuda fikir isteyene ve benim bu işe nasıl başladığımı öğrenmek isteyen arkadaşlar için bu işi profesyonel düzeyde yapmasam da kendi yaşadıklarımı ve yaptıklarımı anlatmak istiyorum. Aslında bu işlere başladığım ilk zamanlar tamamen eğlence amaçlıydı. Böyle youtube yükleyeyim vs. gibi düşüncelerim yoktu. Zaten o zamanlarda Türkiye’de Youtube bu kadar ünlü değildi ve tabi ki Türkçe değildi.

İlk çektiğim videolu ders 8.sınıfta hazırlamışım. Video başlığı ise “Bedava Sitem’de Site Nasıl Açılır?”. Uzun aramalarım malesef sonuçsuz kaldı ve bu videoyu bulamadım. Sadece daha önceki bahsettiğim bazı siteler sayesinde böyle bir video hazırladığımı öğrendim. Bu arada 8.sınıf sanırsam 2006 – 2007 yıllarına denk geliyor veyahut 2008 tam kestiremiyorum. Kısacası bu işe kesin başlayış tarihim 2008.

Bu işe niye başlamıştım. Yani derdim neydi ki 8.sınıf bir çocuk ve o zamanlar bu eğitim setlerimiş, internetmiş faso fiso iken, niye eğitim seti çekmeye başlamışım? O zamanlar senininternetin.tr.gg isimli free olarak ismini aldığım ve hazırladığım bir sitem mevcuttu. O zamanlar benim için .com’lu site almak veyahut .net’lli site almak hayal gibi bir şeydi. Bu arada benim bilgisayarla tanışma yaşım ya 4.sınıf yada 5.sınıf olsa gerek. Adsl denen kavramda yine benim 8.sınıfa geçtiğim yıl Türkiye’de işleve girmişti. Onun öncesinde çevirmeli internet kullanılıyordu. Ve hem internet için cd alıyordun, hem bu cd dışında telefona ekstra ücret yazılıyordu hemde interneti kullandığın sırada telefon çalışmıyordu. Bir keresinde hatırlarım 300 lira küsürat telefon faturası gelmişti. Allah’tan annemler bir şey dememişti ama işin enteresan tarafını diğer ay gördüm. Faturanın sanırsam limiti filan vardı ki bir diğer ki ayda 200 lira küsürat fatura gelmişti. İşte böyle şartlar altında internetle yavaş yavaş tanışıyordum.

Kısacası bana zamanında yine sorular geliyordu bu senininternetin.tr.gg sitesinde hazırladığım html kodlar vs. yüzünden. Yani şimdiki ortam gibi bir ortam yoktu o zamanlar da bunu belirtmeye çalışıyorum. Ve o ortamda Bismillah deyip bir ders videosu hazırlama işine giriştik. Ama şöyle bir durum var, videoları Youtube’a filan yükleme yoktu. dosya.tc isimli bir upload sitesi vardı oraya yükler linkini de bu bahsettiğim sitemde paylaşırdım.

İşte zamanla işler değişmeye bende Youtube’la içli dışlı olmaya başladığım dönemde yabancı kanallardaki videolara çok enteresan şekilde sarmaya başladım. Adamlar bir ton video yüklüyordu ve İngilizce’ydi. Açıkçası bendeki İngilizce kelime dağarcığı yok denilecek kadar az olduğu için adamlar videoda ne yapıyorsa aynısını yapmaya çalışıyordum. Yani uygulamalı olarak an ve an ne yapıyorlarsa takipteydim.

Ve o şekilde photoshopu öğrenmiş oldum denilebilir. Ben herhangibi bir eğitim setini takip etmedim. Karma karışık bir şekilde öğrenme yolunu seçtim. Benden bu kadar. Kalın sağlıcakla.. Allah’a Emanet Olun..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here