Bazen böyle mailler geliyor geri dönüş yapasım gelmiyor. Mail yazmanın da bir adabı var, çoğu şeyin olduğu gibi. Şimdi bana gelen en enteresan mail konu başlığı yok, içerik sayfası bomboş, merhaba yok, iyi günler yok. Hadi iyi günlerle, merhabayı iptal edelim ama içerik ile konu başlığı düzgün olsa iyi olur. Gelen mailde kişi 2 cümle yazmış bunu da içerik yerine başlık kısmına yazmış. Ve mail atarken pek hoşlanmadığım mesela tamam yerine “tmm” yazmak. Abi mail bu, Whatsapp grubu değil ki. Böyle mail atanlara hiç dönüş yapasım gelmiyor. Yine böyle yapıp geçende “site yaptıracağız fiyatı ne kadar” diye mail atan biri olmuş. Açıkça söyleyeyim, böyle yapan kişilere çoğunlukla dönüş yapmıyorum. Bilmiyorum doğru düşünüyor muyum ama mail atarken bile karşısındaki kişiyi ciddiye almayan biri site yapılırken başıma ne işler açar, açıkçası parayı öder mi? O bile düşündürür?

Bu arada Türkçe’yi doğru kullanmaya çalışan yani “tmm” yerine “tamam” yazabilen, küçükte olsa bir başlık atıp isteğini güzel bir şekilde bana ileten herkese geri dönüş yapıyorum. “Merhaba”, “Görüşmek üzere.”, “Sevgilerimle” yazılarını pek önemsemiyorum çünkü o da bir genel kültür aslında. Beyaz yakalı dediğimiz kesim dışında bunu kullanan insan olmuyor genel de.

Ama derseniz ki ben herkese güzel mailler atmak istiyorum. Gönderdiğim mailin iyi bir yapısı olsun derseniz;

Başlık: Kariyer Sohbetleri Hakkında

İçerik:

Merhaba,

Ben Burak Bayram. (Bu kısımda kısaca kendimi tanıtıyorum.) Nasılsınız? İyisinizdir inşallah. deyip bir giriş cümlesi yazıyorum.

(Sonrasında paragraf değiştirip ne amaçla yazdığımı, ne istediğimi açıklıyorum güzel bir dil ile. Her şeyi açık açık yazıyorum ki insanların aklında soru işareti kalmasın.) ( Bu kısımda mesela bana “Abi sana bir soru sorabilir miyim?” diye mail atanlar oluyor. Bu soru ile zaten bana soru sormuş oluyorsun. Direk konuya girsen daha güzel olabilir 🙂 )

(En son paragraftan önceki kısımda ise dip notlarımı ekliyorum.)

Görüşmek üzere,

Burak.

Bu tarz mailler yollarsanız karşınızdaki kişi sizi daha iyi anlayacaktır. Tabi ki genelde ilk mailler böyle oluyor sonrasında zaten az çok tanıdığınız biri ise, normal konuşma şeklinde tabi ki güzel bir Türkçe ile yazmaya devam edeceksinizdir. Genel olarak bir mail böyle yazılıyor. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Kalın sağlıcakla, Allah’a emanet olun, hoş kalın, hoşçakalın!

İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here