DPU Bilgisayar Mühendisliği Okumalı Mıyım?

0
7

Bilgisayar Mühendisi olmaya emin misiniz? Şimdi ilk aradığınızın cevabını vereyim sonra birkaç kelam yazacağım. Okuyun bence.

Kod Bölüm (2017 Verileri) kon. kon. MF-4 Taban Puan Taban Sıra Tavan Puan
103210389 Bilgisayar Mühendisliği 72 72 MF-4 289,94752 151.000 356,70800
103230348 Bilgisayar Mühendisliği (İÖ) 72 72 MF-4 262,12914 194.000 345,59361

*(İÖ) İkinci öğretim demek oluyor. Normal öğretimden farkı genelde dersler akşam saatlerinde oluyor ve dönemlik para ödemek zorundasınız.

Bu arada bence Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisiyim. Okulla ilgili sorularınızı bu başlık altından sorabilirsiniz. Hemen söyleyeyim; sevmiyorsanız gelmeyin. İsmi mühendislik diye yazmayın. Sevmezseniz canınızı sıkar. Eğer saatlerce otururum kod yazarım, ilerleyen zamanlarda gözüm bozulabilir sorun değil gibi diyorsanız gelebilirsiniz.

Bu arada sadece kod yazacağınızı sanmayın bu bölüme gelirken. Matematiği seviyorsanız, fiziği seviyorsanız, elektirik ve elektroniği seviyorsanız gelin. Çünkü yüzlerce formül ezberleyeceksiniz. Analitik bir kafa değilseniz boşa yormayın. Balın bunlar hep tecrübe sonra canınız sıkılır.

Bu arada kod yazmak filan dedim ama ondan önce az bilgisayar aşinalığınız olsun. Mühendisliğe gelipte format atmayı bilmeyenler %90 civarı ama siz bilipte gelin. Az teknoloji forumlarında takılın. Mesela IOS veya Android’e yeni sürüm gelmiş. Siz gidip bu sürümle ne tür yeni özellikler gelmiş. Bunu nerelerde kullanabilirsiniz diye arkadaşlarınızla whatsapp’tan konuşmuyorsanız ilerleyen zamanda ne kadar bu konularla ilgili olursunuz bilmiyorum.

%33 0 ve 1 ile uğraşacaksınız. %33 matematiksel işlemlerle. %33 de yazılımla. Geri kalan %1 de de ortak dersler olur. Okul seçerken puanlara değil. Okulda bulunan hocaları inceleyerek seçin. Yani bunun ne kadar önemli olduğunu anlatamam. Hocanız iyiyse dersi seversiniz. Eğer hocanızda, sınıfın çoğunluğu dersle ilgisiz diye o da dersle ilgisiz olursa vay halinize.

Okulun isminden çok orada eğitim veren hocalar önemlidir bunu unutmayın. Girin okuldaki hocalar hakkında nasıl yorumlar var. Nerelerde okumuşlar. Yüksek lisanslarını nerede yapmışlar. Doktara tezi olarak ne vermişler, bir inceleyin. Okulu bir defa seçiyorsunuz. En iyisini seçmeye çalışın, hayatınız değişir.

Benden bu kadar. Size üniversite hayatınızda başarılar dilerim. Son olarak üniversiteye bağladığınızda hocalar size %5’lik bir  bilgi aktarımı yapacaktır geri kalan %95 sizde bitecek bunu bilin. Ayrıca %100 okul odaklı ilerlemeyin. Okul devam ederken gerçek hayatta da birşeyleri başarmaya çalışın.

Şimdilik sevgi ile kalın. Hoşça kalın. Allah’a emanet olun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here