Çeyrek asır..  Resmen 25 yaşına girdik. 🙂 İlk okulda Serpil Hocam vardı. Çeyrek asırlık öğretmen idi. O zamanlar vay be diyordum. Serpil Hocamın öğretmenlik yaptığı zamana karşılık benim hayatım yeni çeyrek asırlık oluyor. Aslında yolun ne kadar başındayım bilmiyorum. 25 güzel sene. Kariyer Sohbetleri diye bir seri hazırlıyorum ve orada pişmanlıklarınız var mı, sizi lisanstan mezun olduğunuz güne götürsek şöyle yapardım dediğiniz şeyler var mı diye bir soru soruyorum herkese bu soruyu kendime çok istisna soruyorum ama sorduğumda hep aynı cevabı aldım şu yaşıma kadar. İyi ki yapmışım; çünkü asıl yapmadıklarımdan pişmanım, yaptıklarım bana her zaman bir deneyim olarak geri döndü çünkü.

İlk okul ve lise çağımda ne kadar sessiz, sakin bir insan olduğumu tahmin dahi edemezsiniz. Sadece yakın çevremle konuşurdum o da genel konular üstüne sadece, derin konuları genelde kafam da iki Burak karşılıklı olarak münazara ederdi. O zamandan bu yana değiştim biraz. Ben iyi yönde değiştiğimi düşünüyorum. En azından artık konuşabiliyorum. Ama yine sadece ilgimi çeken konulara karşı hevesliyim. Her konuda konuşmam, her konuda fikir sahibi olan ve her konuya atlayan insanlara karşıda kalbim çok sıcak kanlı yaklaşmaz. Şimdi bir önceki cümlede bir olumsuzluktan (bir nevi hayır demek) bahsettim.

Mesela eskiden hiç olumsuzluk içeren cümle kurmamaya çalışırdım. Şu an açıklamam tam net anlaşılmayabilir ama olumsuz cümlelerde kurmanız gerektiğini öğrendim. Tabii ki bu cümle yıkıcı değil yapıcı bir formatta olması şartı ile çünkü olumsuzlukları göz ardı ettiğinizde sizde o olumsuzluk cümlesi içinde yer almaya başlayabiliyorsunuz. Yapılan eylemin olumsuz olduğunu bir yere yazmalı, bunu en azından kendi kendinize dillendirmeli ve kulaklarınızdan giren sesler sonucu aklınız bu eylemin hatalı bir eylem olduğunu anlamalı. Yoksa ilerleyen zamanda bu eylem size de normal gelip kişiliğiniz haline gelebilir ve koruduğunuz değerleri unutmak sizin için içten bile olmaz.

Şu satıra kadar yazdıklarımı anladıysanız helal olsun. Ben bile ne yazdığımı unutup yeniden okudum yazdıklarımı. Ne diyordum, çeyrek asır…

Çeyrek asırda önemli olanın insan duyguları olduğunu, dünyayı insanların değil insan duygularının yönettiğini öğrendim. Konuşabilmenin, iletişim kurabilmenin, araya mesafe koymanın, bazen hafifte olsa terslemenin çok güzel bir nimet olduğunu öğrendim. Bunları yaparken sabırlı olmak gerektiğini, sabrın sonunun selamet olduğunu öğrendim. Ne kadar sürekli olarak yapamasam da spor yapmanın, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini anladım. Okumanın ne güzel bir nimet olduğunu, iki defa düşünüp tek defa konuşmanın insanın bünyesi için en iyisi olduğunu ve ön yargının nasıl bir illet olduğunu anladım. En iyi diyebileceğim kişinin bile bir hata yapabileceğini, hepimizin insan olduğunu öğrendim. Ölümün olduğunu, başarının olduğunu ama bu başarıyı paylaşacağın insanlar olunca güzel olduğunu, belli kuralların olduğunu ama bazı noktalarda kendi kuralların ile hareket etmen gerektiğini ve sevmeyi, sevilmeyi öğrendim. Tembelliğin, çok yemenin, gereksiz muhabbet yapmanın programı kastıracak gereksiz kodlara benzediğini öğrendim. Paylaşmayı, gülümsemeyi, çabalamayı, denemeyi, koşmayı, düşünmeyi, empati kurmayı, dost veya arkadaş olmayı veyahut kardeş olmayı öğrendim. Çok şey öğrenmiş olabilirim ama öğrenmediklerimin yanında öğrendiklerim okyanus da bir damla ile eş değer olduğunu öğrendim. Annemi, babamı, ablamı ve sevdiğim tüm insanların benim için ne kadar önemli olduklarını öğrendim.  Hayatımın yüzde kaçlık diliminde olduğumu bilmiyorum belki %99 belki %30 ama %100’e ulaştığımda Allah’ın sevdiği bir kul olarak bu dünyadan ayrılmak istediğimi öğrendim.

Allah’a emanet olun.

Burak.

İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

4 YORUMLAR

  1. Yahu madem böyle güzel makaleler yazıyorsun ne diye bizi bu güzel makalelerden mahrum edersin ki 😉 Hep merak ettiğim şeyler (ileri ki yaşlar). 18 yaşını merak ediyordum birçok şey kattı bana. Şimdiki 20-25-30 şu yaşları merak ediyorum bu yazı çok iyi oldu heyecanla o yaşlarımı bekliyorum. Güzel makale olmuş ellerine sağlık 😊

  2. Açıkçası son birkaç gündür paylaşımlarınızı okumak ve eğitim videolarınızı izlemekle meşgulüm. ☺ Yazılarınızı okuduktan sonra acaba benim bu hayattaki misyonum ve görevim nedir ? Ne yaparsam eğer topluma faydalı olabilirim ? gibi benzeri birçok düşünceler oluştu. Sonrasında manevî ve dünyevi hedefler listesi hazırladım kendime. Öncelikle buna vesile olduğunuz için çok teşekkür ederim. Merak ve ilgiyle paylaşımlarınızı takip ediyorum. Allah başarınızı arttırsın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here