After Effect’te Grid Boyutlarını Değiştirmek

0
4

Alttaki görseli açıklayacak olursak sol taraftan başlayarak 80px dediğimiz alan 1 grid manasına geliyor. yani üsten 80 alttan 80 sağdan 80 ve soldan 80 olmak üzere 160*160lık bir grid yapısı var. Ama bizim hazırladığımız komposizyon 200px genişliğe sahip olduğu için tüm ekranı kaplayıp ortalanmış bir grid’i 200px genişliğindeki bu görüntüde elde edemiyoruz. Eğer 160’a 160’lık bir proje oluştursaydık o zaman aynı sağ taraftaki gibi ortalanmış bir grid elde edecektik.

After Effects’i ilk açtığınızda her bir grid iin genişliği 80px olarak alan default bir grid yapısı ile karşılaşıyoruz. Alttaki ekrandaki Grid kısmı default olarak gelen ölçülerdir. Bazı kısımları ben kendim değiştirdim. Mesela bu yapı ile üst ve solda yer alan 200px genişliği olan bir kompozisyondaki görüntüyü elde edersiniz. Yaptığınız projeye göre bu projeyi değiştirebilirsiniz.

Grid ayarlarını değiştirmek için. Sol üst köşede yer alan EDIT sekmesinden PREFERENCES bölümü altında yer alan GRID & GUIDES bölümüne tıklıyoruz. Sonrasında karşımıza yukarıdaki düzenleme ekranı açılacaktır. Burada GRID bölümü altında yer alan COLOR ile gridin rengini değiştirebilir, gridline every ile bir grid karesinin kaça kaç olacağını belirliyorsunuz. Subdivisions ile 80 px lik grid içinde 16 çizik çizgili kareler yer alıyor. Bu çizgilerin yatayda ve ve dikeyde kaç tane olacağını seçiyorsunuz. Aynı satranç tahtası gibi düşünün eğer 8*8lik bir subdivision olsaydı bu sefer satranç tahtası gibi bir grid içinde 64 çizik çizgili kare yer alacaktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here