After Effects’de Transform Ayarılarını Filtrelemek

0
4

After Effects’de çokça kullanılan Transform ayarlarının hem shortcutlarını hem de filitreleyip sadece istediklerimizi nasıl göreceğimizi anlatmaya çalışacağım. Üstte gördüğünüz ekran görüntüsünde Transform altında Anchor Point, Position, Scale, Ratation, Opacity şeklinde 5 adet özellik bulunmaktadır. Bu özellikelerin timelinedaki karşılığı baş harfleridir. Mesela Position için bu P harfi iken Rotatin için R harfidir. Sadece istisnai Opacity için farklı olarak T harfi kullanıyoruz.

Diyelim ki benim sadece rotaition ve opacity ile işim var ve bu timelinedaki satırların alt alta olmasına ve diğerlerinin kafamı karıştırmasına izin vermek istemiyorum. Sadece bu ikisini nasıl getirebilirim sorusunun cevabı, ilk olarak timeline bölgesine bir defa tıklayın ve rotationı açmak için R harfine tıklayın. Altta gördüğünüz gibi tüm özellikler kapalıyken R harfine tıkladığınızda sadece rotation açılacaktır. Ama mesela gidip bunu üstüne T harfine basarsanız rotation yerine opacity özelliği aktif olacaktır.

Ama biz bunun yerine hem opacity olsun hemde rotation olsun dersek bu sefer, rotationı timeline seçiliyken R ile aktifleştirdikten sonra SHIFT tuşuna basarak T harfine basarsak bu sefer altta yer alan görüntüdeki gibi hem rotation ve opacity aktif olacaktır. SHIFT’e basılı tutarak bu akana diğer özellikleri ekleyebilirsiniz. Yine kapatmak istedğiniz özellik olursa yine SHIFT’e tıklayıp istemediğiniz özelliğin anahtar harfinie basarsanız o özellik timelinedan kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here