Adobe XD (Experience Design) UI’cılar için geliyor

2
11

Adobe XD aslında Sketch tarzı bir program diyebiliriz. Ama Sketch sadece MacOS’da yer alırken Adobe XD Windows’da da yerini aldı. Bu yazıyı yazarken hiç sketch kulanmadığımı söylemeliyim.
[instagram-feed num=5 cols=5]

Adobe XD aslında prototipleme için süper bir program diyebilirim. Bİr UI yani kullanıcı arayüzü çıkartacaksınız işinizi baya kolaylaştırıyor. Normalde ben bu işler için photoshop kullanan biriyim ama Adobe XD’yi öğrendikçe ve kolaylıklarını fark ettikçe bu tarafa kaymaya başlayacağım gibi duruyor. Çünkü Photoshop gibi gereksiz ram yemiyor. En basit şekilde ayarlanmış bir arayüzü var.

Adobe XD için hazırladığım eğitim setine buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi basit, sade, sizi zorlamayan bir arayüzü var. Photoshop’a kıyasla öğrenmesi 10 kat bir kulanımı var. Özellikle Photoshop’tan az anlıyorsanız bu programın mantığını çok hızlı bir şekilde öğreneceğinize eminim.

Ne kadar Adobe XD Sketch’ten sonra çıksada arayüz benzerliği %100’e yakın diyebilirim. İki platformuda karşılaştıracak olursak;

  1. Sketch sadece macOS’da var iken Adobe XD hem macOS’da hemde Windows’da yer alıyor.
  2. Akıllı çizelgeler ve shortcutlar her ikisinde de aynı şekilde kullanılmış.
  3. Symbols kısımı her iki program içinde geçerli.
  4. Repeat Grid özelliği Adobe XD ile birlikte gelirken Sketch’de bu tarz bir özellik için ekstra bir eklenti kullanmanız gerekiyor. bkz: Craft
  5. Prototipleme özelliği Adobe XD ile birlikte geliyor. Bu özellik sayesinde butonlara ve uygulamadaki diğer kısımlara click yapıldığında scroll yapıldığında nasıl tepki vereceğini görebiliyorsunuz. Ama bu Sketch’te bulunmuyor. Bunun için yine InVision App, Marvel App veya Atomic App gibi ekstra uygulamalar kullanmanız gerekiyor.
  6. İki programda SVG, PDF ve PNG gibi dosya biçimlerinde export sağlıyor.

Eğer UI için Photoshop ve Sketch arasında kaldıysanız size bir süprizimiz var karşınızda Adobe XD. İkisini almış çok güzel birşey çıkmış orya. Ben sevdim. Sizde seversiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here