İlk olarak yazıma geçmeden, gerçekten Facebook, Facebook Mesenger, Twitter, Instagram hesaplarınızı kapatmak istiyorsanız yani silmek istiyorsanız ilk olarak size yardımda bulunayım sonra yazıya devam edeceğim. ” Facebook Hesabını Nasıl Silerim, Twitter Hesabını Nasıl Silerim, Instagram Hesabını Nasıl Silerim “ sorularına yanıt verdikten sonra şimdi yazımıza başlayabiliriz. 🙂 Kısa ve öz bir yazı olması dileğiyle.

“Abi sen bir hesapları offline’a alıyorum, bir açıyorum diyorsun, hayırdır?” diyebilirsiniz.

Tam 1 ay olmuş sosyal hesapları kapatalı. Niye kendini askıya aldın, niye tekrar açıyorsun diyorsanız kısaca açıklayayım. Ben bu olayı sosyal ağlarda çok vakit geçirdiğimi düşünerek gerçekleştirdim aslında. Ama sonunda farklı bir olay olduğunu anladım.

Facebook’u eskisi gibi zaten kullanmıyordum. Sadece biraz internet adamı olduğum ve bazı sayfaları yönetmem gerektiği için Facebook’a girip çıkmam gerekiyordu. Ve tabi ki normal zamanda canım sıkılsa direk tarayıcının üst kısmına direk elim Facebook yazıp bu sosyal medyayı açıp daha 1 dakika önce dolaştığım timeline’ı bir daha dolaşırken buluyordum kendimi. Lafı uzatmamak için Twitter ve Instagram’da aynı şekildeydi diyebilirim.  Belki Instagram’da hikayeler için devamlı bir uygulamaya bakma refleksi gösteriyordum ama zaten orada da hikayelerine baktığım kişi sayısı gerçek manada önemsediğim kişilerdi, bunlarda elimin parmaklarını geçmez sayı olarak. Bu hikaye olayı da bende ister istemez Instagram uygulamasını açtırma olayına yol açıyordu.

“Eeee… Onca zaman sosyal medya olmadı da başın göğe mi erdi” diyebilirsiniz.

O zaman diliminde neler oldu anlatayım. Dumlupınar’da Bilgisayar Mühendisliği için yeni bir döneme başladım. İstanbul Üniversitesinde, İkinci Üniversite Programı ile İşletme Bölümüne başladım. Youtube için 20 adet ders videosu çektim bunlardan 17 tanesini yayınladım. Kariyer Sohbetleri için Silikon Vadisinden, Dublin’den, Türkiye’de büyük bir şirketin CEO’sundan ve daha birçok kişiden Kariyer sohbeti için tarih aldım. Hatta bu Cumartesi bir tanesini izleyebileceksiniz İnşallah. Girişimcilik Vakfı’nın 95 bin kişi arasından 6 aşamada seçtiği 124 kişi arasına kaldım, son mülakata gireceğim. Youtube kitabının ilk baskısı bitmiş sayılır, ikinci baskı için kitabı yenilemeye başladım. Azar azar ama devamlı olarak bu dönem ilk defa gerçek manada ders çalışmaya başladım. 3 farklı tasarım yarışması için tasarım  hazırlıyorum, hazırladım ve gönderdim, bunlardan birinin tarihini kaçırdım 😀 Haftanın 4 günü body center’da 1,5 saat çalışıp sonrasında bazı günler body centerdan çıkıp Kütahya stadyumuna gidip ekstra orada da 1 saat koştuk. Beslenmemi gerçek manada düzene oturttum. Gazlı içeçek, yağlı yiyecekler tamamen iptal oldu. Zaten sigara ve alkolüm yoktu. Üstüne de bunlar olunca 1 ayda 7,5 kilo verdim. Udemy’i için bir eğitim seti hazırlamaya başladım. İstanbul’daki bir okul sonrası kurumundan teknolojik anlamda eğitim vermem için teklif aldım. 3 kitap bitirdim. Ve daha nice şey yaptım bu 1 ay içinde.

“Abi bunlar hep dünyalık yok mu bunun kalbi, sevgiii versiyonu” diyorsanız. Allah var gerisi yalan 😀

Tabi hep dünyaya çalışırsanız dünyalık olursunuz, bazı önemli değerleri unutursunuz, bu da sizi belki bu dünyada, dünyanın en mutlu insanı yapabilir ama benim inancıma göre sanki hiç ölmeyecekmişsin gibi bu dünya için yaşa, sanki yarın ölecekmişsin gibi de ahiret için yaşa diye boşa denilmemiş.

“Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” (Câmiu’s-Sagîr, II/12, Hadis No:1201)

Böyle dini yönden yaptıklarımdan bahsetmek pek içime sinmiyor gibi oluyor ama aslında anlatılması ve göz önünde yaşanılması gerekiyor. Ne kadar gereksiz şey varsa tüm insanlığın gözüne soka soka yaşarken; din bu, sadece Allah’la kul arasındadır deyip müslümanlığı unutulmaya, göz önünden çekmeye devam ediyoruz 🙂  Bu konuda diyebileceğim tek şey abi bolca düşündüm, kitap okudum ve dinledim (bu yukarıda bahsettiğim 3 kitaptan farklı, bu kutsal bir kitap) 🙂 . Sonra diğer dinlere de baktım aslında zamanında hepsi hak dindi. Musevilik, Hristiyanlık. Ama son din İslam. Bu konuda bilmiyorum ne kadar doğruyum ne kadar yanlış ama abi biz insanız “ilk okula yeni başlayan bir çocuğa sen 1+1 öğretmek yerine türev öğretmeye çalışırsan ne olur?” deyip bu cümlemi de sonlandırıyorum.

Gelelim sonuca düşünürken, okuldan mezuniyeti düşündüm ne kadar ne zaman mezun olacağımı bilmesem de; askerliği düşündüm, ne kadar mezuniyete bağlı olsa da; benim ağzımdan ilk defa duyuyor olabilirsiniz ama evliliği düşündüm 🙂 , tabi bunu da mezuniyet ve iş bulmayla bağdaştırdığım için birisine hadi gel evlenelim diyemeyeceğimi düşündüm 🙂 Bu arada arada evlilik konusunda genç yaşta evlenme tarafı olanlardanım. Böyle minik minik çocuklarımız olsa ve çocuklarımızla çokça yaş farkımız olmasa bence çok güzel olur. Çocukla çocuk olmak bence genç yaşta daha güzel olur. Tabi bunlar şimdilik düşünce. (Ve bunları yazarken bunun çalması) Sonunda ne olur ne olmaz Allah bilir. Bu konuda fiili bir eylemde tabi bulunmam gerekir ama bu da benim ne yaparsın.

Benim “valla” dememi bilenler bilir. Normalde yalan söyleyemem ama “valla” diyorsam kesin ve kesin doğrudur. Abi, Allah’a bugüne kadar çok güvendim daha beni yarı yolda bıraktığını hatırlamıyorum.

Ben Burak Bayram. Yeri geldiğinde gülmesini ve eğlenmesini bilen, yeri geldiğinde sessizliği benlik belleyen, gerektiğinde sözünü esirgemeyen ama Allah’ın verdiği o güzel kalpleri kırmaya cesaret edemeyen ve videolarda olsun, yazılarda olsun size Allah’a emanet eden çünkü sizi Allah’a emanet ediyorsam sizi tekrar görmek istiyorum demek olduğunu bilen bir garip kul..

Tabi ki kısa ve öz bir yazı olmadı. Sonuna kadar okuduysan eğer seviyorum seni be…

Dedikten sonra sevgi ile kalın, hoşçakalın.

Allah’a emanet olun…

İnsan kendini nasıl anlatır ki. Dışarıda olmaktan, kamp yapmaktan zevk alan ama gelin görün ki bilgisayar mühendisliği bölümünde yer edinmiş o yüzden bilgisayar başında da çokça vakit geçirmesi gereken. Tasarıma ilgi duyan. Üretmeyi seven ve üreten insanlarla takılmayı seven bir Allah'ın kulu diyebilirim.

7 YORUMLAR

  1. İnançsız bir insanım uzun süredir böyleyim ama “sizi allaha emanet ediyorum çünkü sizi görmek istiyorum” cümlenizin altındaki samimiyeti gerçek manasoyla hissettipim için yorum yazmak istedim,

    “Sizler gerçekten sanal alemde gördüğm en mükkemel en değerli ve değerinin dahada anlaşılması gerektiğine inandığım insanlardan birkaç insandan birisisiniz”… sizleri 4 yıldan yzun süredir takip ediyorum, ps’yi sizlerden öğrendiğim için mi bilmem ama size karşı sürekli bir borcum varmış gibi hissediyorum, ama sanırım bu değilde kalbinizin güzelliğine inandığım için sizleri seviyorum…sosyal medya bağımlılığı gerçekten benimde çok büyük bir derdimdi ama şindilik kontrol altına almayı başardığımı düşünüyorum, bunun için sizlerinkine benzer bir politaka yolu izlemeyide planlıyorum, yine güzel bei fikir verdiniz anlayacağınız.

    her ne kadar inanmasamda yinede sizler inandığınız için “ALLAHA emanet olun” demek istiyorum.

  2. Sizde Allah’a emanet olun . Egitimlerinizin birkaçını izledim ve gerçekten oldukça açıklayıcı ve öz aynı zamanda kariyer sohbetlerinin fanıyım diyebilirim. Allah yolunuzu açık etsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here